Anasayfa / Politika / HDP’li vekil Taşçıer, Kürtlerin hangi koşulda AK Parti’ye oy vereceğini açıkladı

HDP’li vekil Taşçıer, Kürtlerin hangi koşulda AK Parti’ye oy vereceğini açıkladı

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, İstanbul seçimlerine ilişkin Kürtlerin bazı şartlar sağlandığında AK Parti’ye oy verebileceğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer, Rojava’ya karşı politikalarının ılımlılaşması Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi ve Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünün esas alınarak demokratik reformların yapılması durumunda Kürtlerin İstanbul seçimlerinde oylarını AK Parti’ye verebileceğini söyledi.

Konu ile ilgili Gazete Fersude’ye konuşan İmam Taşçıer, ise AK Parti’nin ön plana çıkartıldığını, bütün kesimlere çağrı yaptığını belirterek şunları söyledi:

“Kürtler politikleşmiş bir halk ve millettir. Bu 31 Mart seçimlerinde HDP büyükşehirde aday çıkartmayarak AKP ve iktidara gerekli politik durumu gösterdi. Demek istediğim, Kürt sorununu hangi parti çözerse Kürtler oraya sıcak bakar. Kürt sorunu en önemli sorun. Genel Başkan içeride, vekiller içeride. Demokrasiyi kim getirirse o partiye yakın durulur.

Bu doğrudan AKP olarak algılanmasın, CHP’de olabilir başka partilerde olabilir. Konuşmamda AKP öne çıkartılmış ama aslında herkese bir çağrı var. Kürtlere kayıtsız şartsız oy verin demiyorum. AKP ve CHP şunu anladı; Kürt oyları olmadan, Kürtlerin gönlü alınmadan, Kürtler olmadan hiç kimse bu ülkeyi yönetemez” dedi.

Rûdaw’da yayınlanan söyleşinin ilgili kısmı şöyle:

İstanbul seçimlerinin tekrarlanması ve Öcalan’ın avukatlarının açıklamasının aynı güne denk gelmesini tesadüf olarak gören de var, HDP AK Parti ile anlaştı, Kürtler seçimde AK Parti’ye oy verecek diyenler de oldu. Hangisi doğru?

Kürtler çok politik bir halk. Seçimlerde Kürtler batı illerinde aday çıkarmayarak, bir çok büyükşehir belediyesi AKP’ye kaybettirdi. Dolayısıyla Kürtlerin oyu olmadan hiç kimse bir seçimi tek başına kazanamaz. Ankara, Antalya, Adana, Mersin, İzmir ve İstanbul… Hele hele İstanbul’u kazanmak istiyorsan, Kürtlerin oylarını almak zorundasın. Kürtlerin oyu çantada keklik değil. Kim Kürt sorununun çözümü için adım atarsa Kürtler ona oy verebilir. AKP adım atacaksa AKP’ye verir. AKP adım atmaz, CHP samimi bir şekilde Kürtlere yaklaşırsa CHP’ye verir.

Maşallah bey bakın İstanbul’da bir milyon 100 binin üzerinde HDP’ye oy veren Kürtler var. Bunun dışında geçmiş seçimlerde AKP’ye oy veren 300 bine yakın Kürt vardı. Bunlar da 31 Mart seçimlerinde AKP’ye oy vermedi. Yani sandığa gitmedi. Niye bu seçimde AKP’ye oy vermedi? Çünkü AKP’nin dili yapıcı değil, Kürtleri dışlayan, öte-kileştiren bir dildi. AKP’nin burada, Rojava Kürdistan’ında, Güney Kürdistan’da yaptığı yanlış politika sonucu, AKP’ye oy veren Kürtler AKP’den uzaklaştı. Ama gidip CHP’ye de oy vermedi. Çünkü CHP’nin Kürtlere yönelik geçmiş sicili de bo-zuk. Dolayısıyla Kürtler artık kendi çıkarları doğrultusunda, pragmatist bir şekilde oyunu kullanacak.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …