Anasayfa / Politika / HDP’li vekilden Şırnak iddiası

HDP’li vekilden Şırnak iddiası

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Şırnak halkı, Şırnak’ı seçimle kaybetmedi. Aslında askeri bir darbeyle elimizden alındı” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Şırnak’ta AK Parti adayı Mehmet Yarka oyların yüzde 61,79’unu alarak seçimi kazandı. HDP’nin adayları Hişyar Uysal ve Nurcan Altürk ise yüzde 34,99 oy alarak ikinci sırada yer aldı.

Rûdaw’a konuşan Hüseyin Kaçmaz, “Şırnak halkı, Şırnak’ı seçimle kaybetmedi. Aslında askeri bir darbeyle elimizden alındı. Bir şekilde gasp edildi. Görüntü ve resimler de paylaştık. Yüzlerce zır-hlı askeri araçla seçmen taşıdılar. 4, 5 ay önce hükümetin özellikle Botan – Şırnak halkına karşı bir politikasının olduğunu söyledik” ifadelerini kullandı.

Şırnak’taki seçmen sayısının birkaç ayda arttığına dikkat çeken HDP’li vekil, “4 ay önce seçmen listeleri açıklandı ve seçmen bilgileri belli oldu. Şırnak’ta 24 Haziran’dan 1 Ocak’a kadar, 3-4 ayda yaklaşık 8 bin oy artmıştı. Şırnak küçük bir şehir. 32 bin seçmeni vardı, 3-4 ayda 40 bine çıktı” diye konuştu.

Türkiye’nin diğer illerinden seçmen kaydırıldığının altını çizen Kaçmaz şöyle dedi:

“Biliyorsunuz yasalara göre seçimlerden önce partilere seçmen listeleri veriliyor. Listeleri incelediğimizde dışarıdan getirilen seçmenlerin yüzde 80’i Türk kentlerinden getirilmiş polis ve askerlerdi. Çanakkale, Trabzon, Rize, Osmaniye gibi kentlerden getirildiler.

Mesela Uludere ilçesine, sadece İzmir’in Bornova ilçesinden 713 seçmen getirildi. Başka köylerden 803 korucunun seçmen kayıtları Uludere’de yapıldı. Uludere gibi seçmen sayısının çok az olduğu bir yere dışarıdan yaklaşık 2 bin oy getirildi.”

Kaçmaz, “Biraz oy kaybettiğimiz doğru ancak bu devletin bas-kı ve teh-ditleriyle oldu. Ancak bu seçim sonucunu bizim aleyhimize değiştirecek bir kayıp değildi. Mesela Şırnak’ı il olmaktan çıkaracağız dediler. İki sene önce şehrimizin yüzde 65’ini ta-lan ettiler. Sonra şehri imar ederken TOKİ konutlarını inşa ettiler. Bunları da pazarlık konusu yaptılar. ‘Eğer seçimi kaybedersek, evleri size 50 ile 100 bin TL arasında değişen ücretler karşılığında vereceğiz’ dediler” ifadelerini kullandı.

24 Haziran 2017 Genel Seçimlerinde HDP Şırnak genelinde oyların %70’ini alırken, AK parti ise yüzde 18.19’unu almıştı.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …