Anasayfa / Politika / HDP’li vekiller arasında ‘Komünist Başkan’ polemiği

HDP’li vekiller arasında ‘Komünist Başkan’ polemiği

Eski HDP Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp, partisinin İstanbul milletvekilini Dersim’de ‘rakip adayı’ desteklediği gerekçesiyle eleştirdi.

Halen Ovacık ilçesinin belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Dersim’ye aday gösterildi.

Dersim Belediyesi’ni 2014’te HDP kazanmıştı. Bu nedenle Maçoğlu’nun bağlı bulunduğu ittifakın HDP’yle anlaşmayıp tek başına aday çıkarması, bazı HDP’liler tarafından eleştirilmişti.

Vekillerin Twitter tartışması

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Almanya’da Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu’nun (ADHK) bir etkinliğine katıldı. Bunu Twitter hesabından duyuran Canbaz, paylaşımında ‘Söz, yetki, karar Dersim halkına!’ diye yazdı. Bu slogan, Maçoğlu’nun bağlı bulunduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) tarafından kullanılıyor.

Canbaz’a, partisinin 25 ve 26’nci dönem milletvekili olan Sibel Yiğitalp’ten tepki geldi. HDP’li vekil, kayyım öncesinde belediyenin HDP’de olduğunu anımsatarak ‘siyasi ahlak’ vurgusu yaptı.

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …