Anasayfa / Politika / HDP’li vekillerden Meclis Genel Kurulu’nda kürsü eylemi

HDP’li vekillerden Meclis Genel Kurulu’nda kürsü eylemi

Meclis Genel Kurulu’nda HDP’nin ce-zaevindeki açlık grevleriyle ilgili grup önerisi görüşülüp reddedilince HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir Meclis kürsüsüne giderek durdu.

Ce-zaevlerinde hak ihlalleri, görüş yasakları tecrit konusunda araştırma önergesi üzerine konuşan Başaran, “Meclis aylardır kendi üyesi dahil binlerce insan açlık grevindeyken üç maymunu oynuyor. 21 anne HDP grubunda oturuyor. 21 anne halkın parçası değil mi? Bu halkın sorunları sizin sorununuz değil mi? 188 gündür bir milletvekili aç. O milletvekilinin yaşamından da bütün bu sıralarda oturanlar sorumlu. Onu yaşatma görevi ve sorumluğuna tüm Meclisi davet ediyorum” dedi.

Başaran ve Taşdemir görüşmelerin ardından önerge reddedilince kürsüye çıktı. İki milletvekili ce-zaevinde devam eden açlık grevlerini gündeme getirdi. 8 kişinin hayatının kaybettiğini söyleyen vekiller çözüm üretilmesini istedi. Milletvekilleri kürsüde beklemeyi sürdürünce Meclis Başkanvekili Levent Gök oturuma ara verdi.

Verilen aradan sonra kürsü işgalini sürdüren milletvekilleri HDP yöneticilerinin görüşmesi üzerine eylemi bitirdi.

Kontrol Edin

Diyarbakır Valiliği’nden Belediye’nin isim değiştirme talebine yanıt

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin caddeye Dr. İlhan Diken’in adını verme kararına ilişkin, “Diyarbakır’ın İslam …