Anasayfa / Politika / HDP’liler Bağlar Belediyesi’nin ilk toplantısını bakın neden terk etti

HDP’liler Bağlar Belediyesi’nin ilk toplantısını bakın neden terk etti

Diyarbakır’ın Bağlar Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı gergin geçti. 31 Mart’ta seçilen belediye meclisinin ilk toplantısında önce HDP’li üyelerin bina girişinde polislerce aranmak istenmesi ger-ginlik yarattı. Ardından mazbatayı alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na istifa çağrısı geldi. HDP grubu salonda kolluk güçlerinin bulunmasını protesto ederek toplantıyı terk etti.

İlçede seçimi kazanan HDP’li eş belediye başkan adayı Zeyyat Ceylan’ın KHK’li olması gerekçesi ile mazbata AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti. Mazbatalarını geçen hafta alan HDP’li meclis üyeleri ilk toplantıya katılmak üzere Bağlar Belediyesi’ne geldi. Belediye girişinde polisler tarafından aranmak istenen meclis üyeleri buna izin vermeyince gerginlik yaşandı. Kısa süreli gerginliğin ardından meclis üyeleri çantalarını arama noktasına bıraktıktan sonra içeri girdi.

Zeyyat Ceylan

‘İSTİFA ET, BAŞI DİK GEZ’

31 Mart’ta Bağlar Belediyesi Eş Başkanı seçilen Zübeyde Zümrüt, AK Parti’den meclis üyesi olarak seçilenlerle bir sorunları olmadığını belirterek AK Parti Belediye Başkan adayı Hüseyin Beyoğlu’nun, “YSK tarafından atanmış kayyım olduğunu” söyledi. Bağlar halkının kendilerini yüzde 70’in üzerinde oyla seçtiğini dile getiren Zümrüt, halka hizmet edeceklerini söyledi.

Hüseyin Beyoğlu’na “Yıllarca imamlık yaptın” diye seslenen Zümrüt, “başı dik gezmek istiyorsan istifa et” dedi. Zümrüt, “Babam, bize ‘asla insanın, çocuğun ve doğadaki bir canlının hak ve hukukuna tamah etmeyin’ derdi. Çünkü adalet duygusu budur. Siz istifa edeceksiniz, ceketinizi alıp babanızın evine geri dönecek sizsiniz. Kimi düşünceler sizi atayabilir buraya. Ama burası yereldir. Yerel demokrasinin gelişmesi gereken bir alandır. Demokrasi de seçimdir. Seçim iradesi de sandığa yansıtıldı. Sizler de bu konuda halkın iradesine saygı duymak zorundasınız” dedi.

Zübeyde Zümrüt

Zübeyde Zümrüt konuşmasının ardından salonda kolluk kuvvetlerinin bulunmasını gerekçe göstererek HDP grubuyla birlikte salondan ayrıldı. Toplantının yarın devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: Duvar

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …