Anasayfa / Politika / HDP’nin Diyarbakır adayı netleşiyor

HDP’nin Diyarbakır adayı netleşiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yerel seçim kampanyasına başlıyor. Hedef ise kayyum atanan belediyelerle birlikte toplam 150 belediyeyi kazanmak.

Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı aylar kala siyasi partilerin çalışmaları da başladı. Bu partilerden biri de HDP. Yerel seçimler için hazırlıklarını sürdüren parti, stratejisini ve hedeflerini belirledi. Buna göre, yerel seçimlerde öncelikli hedef, kayyum atanan 94 belediye ile birlikte toplam 150 belediye başkanlığını kazanmak.

HDP kulislerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adaylığı için isimler de dillendirilmeye başlandı. Adayların, AK Parti’nin adayının açıklanmasının ardından duyurulması fikri ağırlık kazandı. İslamcı yazar Nihat Hatipoğlu’nu aday göstereceği konuşulan AK Parti’nin bu hamlesine karşılık eski müftü, Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un aday gösterilebileceği konuşuluyor.

Birgün’ün haberine göre HDP, bölgede Kürt kimlikli partilerle batıda ise Cumhur İttifakı’nın karşısında kazanma ihtimali olan partilerle görüşecek.

HDP, bir süredir yetkili organlarıyla yaptığı tartışmaların ardından yarın yerel seçimler için kampanya dönemini başlatacak. Diyarbakır’da yapılacak toplantıya HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile birlikte milletvekilleri ve parti yöneticileri de katılacak.

Öncelikli hedefi 2014 yılında kazanılan ancak daha sonra kayyum atanarak el konulan 94 belediyenin yeniden kazanılması olan HDP, bunlara 50 dolayında yeni başkanlığı da eklemeyi amaçlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “belediyelere yeniden kayyum atanabileceği” şeklindeki ifadeleri kullanılarak, seçmenin sandığa giderek HDP’li adaylara olan desteğinin artırılması planlanıyor.

HDP, bölge illerinde, 24 Haziran’da sağlayamadığı “Kürt ulusal birliği”ni sağlayarak yerel seçimlere gitmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur, Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye, Azadi Hareketi ile Hak ve Özgürlükler Partisi ile görüşmeler yapılacak.

BirGün’e daha önce açıklama yapan partilerin liderleri, böyle bir girişime ‘olumlu’ baktıklarını bildirdi.

Bölgede Kürt kimlikli partilerle ittifak yapmaya hazırlanan HDP’nin batıdaki hedefi ise, AKP ve MHP ittifakını zayıflatmak olacak. Parti, AK Parti ve MHP’nin aday göstereceği kentlerde karşılarındaki adayın kazanma ihtimaline göre batıda ‘duruma özel’ ittifaklar yapmayı planlıyor.

Kontrol Edin

Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin çarpıcı iddia

Amerikan Wall Street Journal gazetesine göre; ABD Başkanı Donald Trump danışmanlarına Türkiye’ye yaptırım uygulamaktan ka-çınmak …