Anasayfa / Politika / HDP’nin mazbataları AK Parti adaylarına mı veriliyor ?

HDP’nin mazbataları AK Parti adaylarına mı veriliyor ?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’li başkanlar için mazbata kararını verdi.  KHK’li başkanlar için mazbata alamayacaklar. Mazbatalar, seçimi ikinci sırada tamamlayan isimlere verilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’li başkanlara mazbata verilmemesi kararını verdi. Mazbatalar, seçimi ikinci sırada tamamlayan isimlere verilecek.

Diyarbakır’da Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan HDP’nin adayı Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. AK Partinin adayı Hüseyin Beyoğlu, yüzde 70 oyla seçilen Zeyyat Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiğini belirterek mazbatanın kendisine verilmesini talep etmişti.

Beyoğlu’nun bu hamlesinin ardından AK Parti, KHK ile ihraç edilen başkanlar için de YSK’ye itiraz başvurusunda bulunmuştu.

 

Zeyyat Ceylan hakkında yapılan başvurunun ardından, Van’da Tuşba Belediye Başkanı seçilen Yılmaz Berki (% 52.93) , Edremit Belediye Başkanı seçilen Gülcan Kaçmaz Sayyiğit (% 53.81), Çaldıran Belediye Başkanı seçilen Leyla Atsak (% 53) için de YSK’ye itiraz başvurusunda bulunulmuştu.

YSK’nin son kararıyla, bu isimlerin yerine her 4 ilçede de 2. olan AKP’li adaylar belediye başkanı olacak.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …