Anasayfa / Politika / HDP’nin Şırnak il genel meclisindeki oyu merkez ilçe belediyesini kazanan AK Partinin iki katı

HDP’nin Şırnak il genel meclisindeki oyu merkez ilçe belediyesini kazanan AK Partinin iki katı

Seçimden önce çok sayıda polis ve askerin seçmen olarak kaydedilmesiyle tartışma konusu olan Şırnak’ta seçim sonuçları ortaya soru işaretlerini arttıran bir tablo çıkardı. AK Parti’nin belediye başkanlığını yüzde 61,72 gibi yüksek bir oranla kazandığı Şırnak’ta il genel meclisi seçiminde ise AK Parti’nin oyu yarı yarıya düştü. Belediye başkanlığı seçiminde 35.4 oy alan HDP ise il genel meclisi seçiminde yüzde 57.53 oranında oy aldı.

AK Parti’nin belediye başkanlığı seçiminde aldığı oyun, il genel meclisinde yarıya düşmesi, HDP’nin ise il genel meclisi seçiminde, belediye başkanlığı seçiminde aldığı oyun neredeyse iki katını alması ‘Şırnak’ta neler oldu’ sorusunu yeniden gündeme getirdi. Seçimden önce HDP’nin asker ve polis ikametgahlarının Şırnak’a taşınmasına ilişkin yaptığı iti-razların tümü reddedilmişti.

HDP, yerel seçim öncesi binlerce asker ve polisin seçmen kaydının Şırnak merkeze alındığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

31 Mart’ta Şırnak’ta İl Genel Meclisi seçiminde tablo şöyle:

Şırnak’ta ilçe belediye başkanlıkları seçiminde de HDP açık ara önde.

İlçe belediye başkanlıklarına ilişkin Şırnak’taki tablo şöyle:

Şırnak’ın 3 ilçesinde belediye başkanlığını AK Parti kazanırken, 3 ilçesinde ise HDP kazandı.

Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere ilçelerinde ortaya çıkan tablo şöyle:

AĞRI’DA BELEDİYEYİ AKP, İL GENEL MECLİSİNİ HDP KAZANDI

Ağrı’daki seçimlerde de belediye başkanlığı seçimleriyle, il genel meclisi seçimleri arasında benzer bir orantısızlık söz konusu. Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti’nin yüzde 55.57 oy aldığı Ağrı’da HDP ise yüzde 37.13 oranında oy aldı. Ancak il genel meclisi seçimlerinde HDP’nin aldığı oy oranı yüzde 45.16, AK Parti’nin aldığı oy ise yüzde 37.56 oldu.

Ağrı’da il genel meclisi tablosu şöyle:

Ağrı’da ‘İlçe belediye başkanlıkları toplam oy oranında da HDP 44.54, AK Parti ise yüzde 38.14 oranında oy aldı.

‘9 BİN ASKER VE POLİS KAYDIRILDI’

Konuya ilişkin Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “İl genel meclisindeki oylara baktığımızda asker ve polislerin nasıl oy kullandığını görebiliriz. Bu tabloya göre Şırnak’ı biz kazandık” dedi. Kaçmaz, “Seçmen listeleri askıya çıktığında Şırnak merkeze 9 bin asker ve polisin kaydırıldığını gördük” şeklinde konuştu.

‘GÜVENLİK VE KAMU DEMOGRAFİSİ’

Seçim sonuçlarını Artı Gerçek’e değerlendiren Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Yüksel Genç de Şırnak’ta ortaya çıkan tabloya dikkat çekerek, AK Parti’nin belediye başkanlığını ciddi bir güvenlik-kamu demografisi eşliğinde, taşımalı seçmen ve mükerrer oy kaygılarına aldırmaksızın aldığını ifade etmişti. Yüksel Genç, “Şırnak’ta ilginç bir korelasyon dikkat çekiyor. Belediye başkanlığını yüzde 54’ü aşkın bir oyla alan AKP, Belediye meclis üyeliklerinde yüzde 30 bandında. Hakeza HDP’de ise meclis üyeliği yüzde 57 bandında ve birinci parti durumunda. Bu da dikkat çekici bir nokta. Aslında HDP meclis üyeliği açısında Şırnak’ı yeniden almış görünüyor. Yine Muş ve Ağrı’da da benzer bir durum var. Oralarda da HDP Meclis üyeliğinde birinci parti. Buna da dikkat çekmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …