Anasayfa / Ortadoğu / Hollanda, Kürdistan Bölgesi’ne asker gönderiyor

Hollanda, Kürdistan Bölgesi’ne asker gönderiyor

Bu yılın sonunda dolacak olan Irak ve Suriye’deki savaş helikopterlerinin görev süresini uzatmayacağını belirten Hollanda hükümeti, yeniden yapılanma ve güvenliğin sağlanması için Kürdistan Bölgesine asker konuşlandıracağını duyurdu.

IŞİD ile mücadelenin sonuna gelindiğini vurgulan Hollanda Başbakanı Mark Rute, yaptığı basın açıklamasında 50 Hollanda askerini Kürdistan Bölgesi’ne konuşlandıracaklarını bildirdi.

Rûdaw’ın haberine göre, Mark Rute, “IŞİD mevcut durumda gizli bir örgüt durumunda. Bu nedenle IŞİD’le savaş kapsamında hükümetimiz Suriye ve Irak’ta bulunan F-16 savaş uçaklarımızı bu yılın sonuna kadar çekme kararı aldı” dedi.

IŞİD’in Irak üzerindeki tehditinin geride bırakıldığını vurgulayan Rute, “Bölgede IŞİD’in ardından bıraktığı kalıntıları temizlemek, güvenliği korumak amacıyla Kürdistan Bölgesi’nde 50 askerimizi konuşlandıracağız” diye konuştu.

Başbakan Ruta,“3 ile 12 timimiz Iraklı askerleri eğitmek amacıyla Bağdat’ta kalacak. Bununla birlikte sivil ve askeri olmak üzere 20 askerimiz NATO bünyesinde Irak’ta kalacak” ifadelerini kullandı.

Hollanda, 2014 Ekim ayından itibaren IŞİD’le mücadele kapsamında 4 F-16 tipi helikopteri ile savaşta aktif olarak yer aldı. Helikopterlerin görev süresi bu yılın Aralık ayında sona eriyor.

Kontrol Edin

Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin çarpıcı iddia

Amerikan Wall Street Journal gazetesine göre; ABD Başkanı Donald Trump danışmanlarına Türkiye’ye yaptırım uygulamaktan ka-çınmak …