Anasayfa / Politika / İçişleri Bakanı Soylu’dan Büyükçekmece açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu’dan Büyükçekmece açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Büyükçekmece’de yaşananlarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu şunları söyledi:

“Seçimi yürüten kurum Yüksek Seçim Kurulu’dur. Okullarda da bize öğretilir: Seçim Kurulları seçim dönemlerinde her şeye el koyabilirler. Büyükçekmece’de bir olay söz konusu olmuş. Bu olay bugün olmadı ama bir usülsüzlük var. Ocak 2019’da adli ve idari tahkikat başlatıldı. Olay Ak Parti teşkilatlarının seçim kurullarına başvurusuyla ortaya çıktı. Büyükçekmece’de hazırlık uzun zamandır vardı. Bunu yapan eski belediye başkanının yakınları. Herkes gidip kendini bir araziye yazamaz. 350 kişi tespit edip suç duyurusunda bulunduk. Burada bir hile var. Burada bir yolsuzluk var. Burada bir suistimal var. Mesele, dışarıdan getirilen bir takım insanların seçimi teh-dit edici bir yaklaşımı ortaya koyması. Seçime yönelik bir yolsuzluk yapılmış.”

FETÖ kapsamında ihraç edilen sandık kurulu başkanları var mı sorusuna “Yapılan şikayetler var. Bunları değerlendirmek zorundayız.” dedi.

Seçim günü Binali Yıldırım ile yaptığı toplantıyla ilgili “Biz işimize siyasi menfaat karıştırıyor muyuz, karıştır mıyor muyuz? Ben Adalet ve Kalkınma Partisi üyesiyim. Sanki gizemli bir şey yapıyoruz. Biz her gün görüşüyoruz” diye yanıtladı.

Bahçeli’nin seçimlerin yenilenmesiyle ilgili sözleri için ise, “Bu siyasette hangi görev varsa hepsinde bulundum. Ben 201 rakamının 0 olarak yazıldığı bir seçim görmedim. Türkiye’de böyle bir seçim yok. Ben siyasi hafızamı kaybetmiş değilim. Bu seçim hangi şekilde biterse bitsin, bu seçimin tartışılması sürekli devam edecek. 1 oyun ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Ben de Sayın Bahçeli’ye katılıyorum.” dedi.

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …