Anasayfa / Politika / ICMP’den kayıp Ezidilere ilişkin açıklama

ICMP’den kayıp Ezidilere ilişkin açıklama

Uluslararası Kayıp Kişiler Komisyonu (ICMP) Siyasi Danışmanı Biert Siger, hala bin kadar Ezidi’nin kayıp olduğunu açıkladı.

“Siyasi istikrarsızlık ve milis gruplarından dolayı toplu mezarları açamıyoruz. Ancak Ezidilere ait bazı toplu mezarların etrafını ördük” diyen Siger, Hristiyan ve Ezidi dosyaları arasında ayrım yapmadıklarını ve uluslararası yasalara göre çalışma yürüttüklerini belirtti.

Geçen ay Erbil’deki Birinci Uluslararası Ezidi Kürtleri Soykırım Konferansı’na katılan Siger, kayıplara ilişkin ellerinde çok sayıda belgenin bulunduğunu ve kayıp yakınların haklarının garanti altına alınması ve suçluların yargılandığından emin olunmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Halktan derledikleri bilgeleri korumak ve saklamak amacıyla bir sistem kurduklarını belirten Siger, Ezidi kayıplarıyla birlikte bin kişiye yakın bir kayıp listesinin ellerinde bulunduğuna işaret etti.

Siger, www.icmip.int adresli internet sitelerinde “Takip Merkezi” adında bir bölümlerinin bulunduğunu ve isteyen herkesin o bölümde kayıp yakınlarıyla ilgili bilgileri yazabileceğini ve var olan bilgilere ulaşabileceğini söyledi.

Kontrol Edin

HDP’li vekilden Öcalan açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Başkan Mesud Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde Kürtlere …