Perşembe , Nisan 18 2019
Anasayfa / Politika / İddia: AK Partili belediye başkanlarının üçte ikisi aday gösterilmeyecek

İddia: AK Partili belediye başkanlarının üçte ikisi aday gösterilmeyecek

Yaptırdığı anketlerden partili yerel yönetimlerden halkın genelde memnun olmadığı sonucunu çıkaran AK Parti’nin, mevcut belediye başkanlarının üçte ikisini gelecek yerel seçimlerde aday göstermeyeceği ileri sürülüyor.

AK Parti, Mart 2019’daki yerel seçime ilişkin aday ve strateji belirleme çalışmaları kapsamında il ve ilçelerde seçmen kanaatine yönelik bir dizi anketler yapıyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, seçmenlere ilk olarak “Belediye başkanından memnun musunuz” sorusu yöneltildi. Sonuçlara bakıldığında belediye başkanlarının çoğunluğunun başarılı bulunmadığı öğrenildi.

İkinci yapılan ankette ise “Kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz” sorusu yöneltildi. Bu anketlerle her il ve ilçe için bir isim havuzu oluşturuldu.

Parti kulislerinde yapılan değerlendirmelerde halen AK Parti’nin elinde olan 18’i büyükşehir, 48 il belediyesinde mevcut başkanların çoğunluğunun yeniden aday gösterilmeyeceği görüşü hâkim. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde milletvekillerinin yarısını, olağan kongrede MKYK’nin yaklaşık yüzde 60’ını değiştirdiğine dikkat çekilirken, yerel seçimde bu oranın daha da artacağı ve belediye başkanlarının üçte ikisine yakın bölümünün yeniden aday gösterilmeyeceği beklentisi dile getiriliyor. 24 Haziran’da partinin yüzde 8 oranında oy kaybetmesinin etkenleri arasında belediyelerin iyi çalışmaması da sayılıyor.

Kontrol Edin

Mızraklı: Gönül değil banyo belediyeciliği yapmışlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, belediyeye bağlı su ve kanalizasyon idaresinin genel müdürlük …