Anasayfa / Ortadoğu / İddia: Türkiye ÖSO’ya silah ve cephane sevkiyatını arttırdı

İddia: Türkiye ÖSO’ya silah ve cephane sevkiyatını arttırdı

Adının gizli tutulması şartıyla Reuters haber ajansına konuşan ÖSO’lu bir yetkili, Suriye ordusunun İdlib’e bir operasyon düzenlemesi ihtimaline karşı Türkiye’nin muhalif gruplara silah ve cephane tedarikini artırdığını söyledi.

Birkaç gün önce Türk yetkililerle görüştüğünü belirten  “Uzun sürecek bir muharebe için Türk ordusu tam destek verme konusunda taahhütte bulundu” dediği belirtildi.

ÖSO’lu yetkililer, Tahran’da İran, Rusya ve Türkiye’nin katılımıyla düzenlenen zirveden sonra Türkiye’nin İdlib’de ve çevresindeki muhaliflere gönderdiği askeri yardımı da arttırdığını ifade etti.

Haberde Suriye’ye geçtiğimiz günlerde gönderilen silahlar arasında mühimmat ve GRAD füzelerinin de bulunduğu belirtildi.

ÖSO’lu yetkililerden biri, “Bu silah ikmali ve mühimmat, yıpratma harbinde, muharebenin sürmesini, tedarikimizin tükenmemesini sağlayacak” derken ikinci bir yetkili de “Yeni cephanelik nakliyatı yapılıyor, cephanelikten daha fazlasına ihtiyaçları yok. Türkler, savaşın sürmesi durumunda yeterli mühimmata sahip olduklarından emin olmak istiyor” dedi.

Türk yetkililerden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …