Anasayfa / Politika / İdris Baluken’in odası dağıtıldı

İdris Baluken’in odası dağıtıldı

Ocak ayında komisyon üyelerinin yaptığı ziyaret üzerine değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, ziyaret sonrası Sincan Ce-zaevi’nde tu-tuklu bulunan HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken’in kaldığı odanın görevlilerce “arama” adı altında dağıtıldığını ileri sürdü. Günay’ın sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

‘İDRİS BEY’İN ODASI TALAN EDİLDİ’

“Biz İdris Bey’in bulunduğu odayı ziyaret ettik. Orada da ısınma açısından sorun vardı. Sonrasında İdris Bey’in avukatı üzerinden bize bir bilgi geldi. Burada bürokratlara sormak istiyorum: Ce-zaevi idaresi bu Komisyonun iradesinden üstün mü? Biz bir ce-zaevi odasına gittik, bir odada tespit yaptık ve bizim hemen akabimizde ce-zaevi idaresi odaya girip odayı dağıtır şekilde bir arama gerçekleştiriyor, yani araya saat bile girmeden İdris Bey’in odası ta-lan ediliyor. Hani bir yere gidersiniz, ortalığı dağıtırsınız da ne bulursanız ortalığa atarsınız arama adı altında. Bunun bir izahatı olması lazım.”

Ebru Günay

‘SİZE NOT MU GETİRDİLER’ ARAMASI

Benzer bir durumun kadın cezaevi ziyaretinde de yaşandığını anlatan Günay, “Özellikle politik mah-pusların kaldığı odalarda bu aramalar gerçekleştiriliyor. Bunun sebebi ne? Hatta politik kadın mahpusların kaldığı yerde ‘Size not mu getirdiler?’ gibi bizi töhmet altında bırakan, aslında buranın seçilmiş iradesini töhmet altında bırakan yorumlar yapılıyor. Yetkililerin bu konuda açıklama yapmasını bekliyorum” dedi.

Seçilmiş milletvekilleri olarak Meclis ce-zaevi komisyonunda görev yaptıklarını belirten Günay şöyle devam etti:
“Bu Komisyon ce-zaevine girip inceleme yapar. Bizim girdiğimiz her ce-zaevinde bizden sonra ce-zaevi idareleri gidip arama yapıp o insanların huzurunu kaçıracaksa biz niye gidiyoruz o ce-zaevlerine? Bunun izahatını istiyorum. Böyle olacaksa bu aslında bu Komisyonun varlığını da tartışılır noktaya getirecek. Biz bundan sonra nasıl gideceğiz? ‘Her gittiğimiz, inceleme yaptığımız ce-zaevinde bizden sonra ne olacak?’ diye bir kaygı oluşacak. Ya da insanlar şikâyetlerini bize yazarken ‘Ondan sonra bu idare bana ne yapar?’ı mı düşünecek? Yani bunun kaygısını mı yaşayacak? Böyle kaygılı bir ortam yazacaksak, kaygılı bir ruh hâli yaratacaksak mahpuslarda hak arama mücadelesi nasıl verilecek? Yani sonuçta her insan, bulunduğu yer ve vasfı ne olursa olsun insani koşullarda hak arama özgürlüğüne sahiptir. Dolayısıyla ce-zaevi idareleri bunu engelleyemez.”

FÜTURSUZLUK

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken’in odasında Komisyon’un ziyaretinden sonra yapılan aramayı “fütursuzluk” olarak nitelendirdi. Beştaş, “İdris Baluken’in ce-zaevinde olmasının zaten bir izahı yok, zaten bir açıklaması yok, tümüyle siyasi bir kararla içeride tutuluyor, bir öç alma mantığıyla tutuluyor. İdris Baluken deyince açıkçası arkadaşı olarak, milletvekili olarak, birlikte çalıştığımız bir insan olarak da ayrıca canımız yanıyor ama bu da yetmiyormuş gibi yani onun bulunduğu odaya gidip, ‘Efendim, İnsan Hakları Komisyonu geldi, hadi dağıtıyoruz her tarafı’ diyecek kadar bir fütursuzluk varsa bizim buna yoğunlaşmamız vardır” dedi.

Kaynak: Duvar

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …