Anasayfa / Politika / İmamoğlu’ndan YSK’ya çağrı

İmamoğlu’ndan YSK’ya çağrı

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanan Ekrem imamoğlu, YSK ve AK Parti’ye seslendi. İmamoğlu AK Parti’ye “Siz bu seçimleri meşru bulmazsanız uluslararası camia hiç bulmaz” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) resmi olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

YSK’ya çağrı yapan İmamoğlu, “YSK’ye tekrar sesleniyorum. Kararınızı verin, seçimin meşruiyetini tartıştırmayın. Görevi verin, işimize başlayalım” ifadesini kullandı.

İmamoğlu konuşmasında şöyle dedi:

“Yazık ediyorsunuz. En başında benim AK Parti’li hemşerilerime yazık ediyorsunuz. Onların kalplerini kırıyorsunuz. Onları kucaklayacak bir belediye başkanı olacağım. YSK’ye seslenmek istiyorum. 12 gündür sayın devam etmekte. Bitirin artık bu işi. Anlamsız yere frene basılıyor. AK Parti ve MHP’lilerin yavaşlatma işleminde bulunduğunu biliyorum. YSK’ye tedbir alması konusunda seslenmek istiyorum.

Bir seçimi şaibe altında bırakacak şekilde davranırsanız, bütün ilçeyi abluka altına alıp insanları rencide ederseniz Türkiye’nin geleceğine, seçimlerine gölge düşürmüş olursunuz. Partinin iddiasına delil toplamaya yönelik hareket ederseniz gelecekteki seçimleri zan altında bırakırsınız. Büyükçekmece halkı rahatsız.”

Türkiye’nin seçim tarihine vurgu yapan İmamoğlu, “Abdulhamit Han Birinci Meşrutiyet’le birlikte bu milletin önüne sandık kurmuştur. 1876’dan beri biz demokrasi ve sandık mücadelesi veriyoruz. YSK tarihi bir mücadele veriyor” diye konuştu.

İmamoğlu, “Bu mübarek cuma günü sizlere şunu söylemek istiyorum. Toplumumuza kardeşliği aşılayalım, bilimi düşünelim, eğitimi, sağlığı İstanbul’un sağlıklı çevreye kabuşmasını düşünelim. Partizanlığı, tarafgirliği bir yere koyalım. Hedefimiz bu olsun” dedi.

Bu süreçte toplumun rencide olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu ülke 5 yıla 7 seçim sığdırdı. Her seçimle ilgili meşruluğu konusunda insanın zihnine gölge düşürürsünüz, yazık edersiniz. Kimse İBB’yi, makamlarını, mülkü olarak kabul etmesin. İBB 16 milyon insanın varlığıdır. ‘Bir şeye sarıldık, bırakmıyoruz’ gibi. Bu nedir? İnsanları rencide ediyorsunuz” şeklinde konuştu.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …