Anasayfa / Politika / İnternette hangi aday önde?

İnternette hangi aday önde?

Türkiye gündeminin 31 Mart’tan bu yana kilitlendiği İstanbul seçimleri, yenilenme kararının ardından zirvedeki yerini koruyor.

Türkiye 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimlere gitti. Seçimlerin sona ermesi sonucu ülkede en büyük tartışma yaratan sonuçlar İstanbul seçimlerinde yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini, Cumhur İttifakı’nın Adalet ve Kalkınma Partili (AK Parti) adayı Binali Yıldırım’ın önünde tamamlayan Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, 17 günlük sayım sürecinin ardından 17 Nisan’da mazbatasını aldı.

Ancak seçim sonuçlarının üstündeki tartışmalar İmamoğlu’nun mazbata almasıyla son bulmadı. AK Parti ve MHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazlarda bulundu. Yapılan itirazlar sonrası 19 gün sonra YSK, 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını iptal ederek İstanbul seçimlerinin 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenmesi kararını verdi.

Seçimin yenilenme kararının ardından her iki aday da seçim çalışmalarına hızlı bir şekilde start verdi.

Yenilenecek seçimlerde Cumhur İttifakı’nın adayı Binalı Yıldırım ve Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun ne kadar oy alacağı, 31 Mart’taki oy oranlarının değişip değişmeyeceği merak konusu.

K24, 23 Haziran seçimleri öncesi adayların internetteki popülerlik oranlarını araştırdı.

Google arama istatistiklerinden derlenen verilere göre; Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu rakibi karşısında internette daha çok tıklanıyor.

İmamoğlu, İstanbul’da internet kullanıcısı her 100 kişiden 86’sı tarafından tıklanırken, rakibi Cumhur İttifakı’nın adayı Binalı Yıldırım’ın ise her 100 kişiden 14’ü tarafından tıklandığı istatistiklere yansıyor.

EN ÇOK ARANAN KELİMELER

Yüzde 86’lık oranla rakibine göre daha çok tıklanan Ekrem İmamoğlu, arama motorlarında aranırken çıkan en alakalı sorgular listesinde ise ilk olarak “Ekrem İmamoğlu her şey güzel olacak” kelimesi yer alıyor.

İstanbul genelinde yapılan aramaları gösteren listede en dikkat çeken aramalar, “Ekrem İmamoğlu meclis toplantısı”, “Ekrem İmamoğlu Selahattin Demirtaş” , “Ekrem İmamoğlu Maltepe mitingi” ve “Her şey güzel olacak Ekrem Abi” aramaları yer alıyor.

Yüzde 14’lük bir oran yakalayan Cumhur İttifakı’nın adayı Binalı Yıldırım’ın en çok aranan sorgular listesinin ilk sırasında “Binali Yıldırım Açıklama” sorgusu yer alıyor.

Dikkat çeken diğer aramalar ise “Binali Yıldırım yatcaz kalkcaz” , “Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım”, “Binali Yıldırım youtube kanalı” ve “Binali Yıldırım seçimi kazandık” sorgusu en çok aranan kelimeler olarak listeleniyor.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …