Anasayfa / Politika / Irak Başbakanı Abdulmehdi: Pêşmerge’yle anlaştık

Irak Başbakanı Abdulmehdi: Pêşmerge’yle anlaştık

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Irak-İran ve Irak-Suriye sınırlarının güvenliği konusunda peşmerge ile anlaştıklarını söyledi.

Başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında Rûdaw muhabirinin sorularını yanıtlayan Abdulmehdi, sınırlardaki güvenlik boşluklarının Irak ordusu ve peşmerge tarafından doldurulacağını belirterek, “Irak-İran ve Irak-Suriye sınırlarının güvenliği konusunda peşmerge ile anlaşmamız oldu ki bu 500 kilometrelik bir hattı oluşturuyor” dedi.

Bağdat ile Erbil arasında askıya alınan sorunların çözümünün kolay olmadığını dile getiren Abdulmehdi, “Bu sorunlar eski ve kü-flenmeye yüz tutmuş. Fakat tüm sorunların çözümü konusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile günlük irtibatımız var. Özellikle de Kerkük sorunu konusunda” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, petrol ihracatı konusunda ülkesinin çeşitli sık-ıntılarla karşı karşıya kaldığını belirterek çözüm için plan hazırladıklarını kaydetti.

Kontrol Edin

Diyarbakır’dan Kürdistan Bölgesi’nden turistlere destek: Gezi iptal edildi

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl mahallesinde Kürdistan Bölgesi’nden gelen turistlere yönelik ırkçı sal-dırı Diyarbakır’daki sivil …