Anasayfa / Ortadoğu / Irak’ın eski Başbakanı Abadi: Aynı karar Peşmerge Güçleri için de alınsın

Irak’ın eski Başbakanı Abadi: Aynı karar Peşmerge Güçleri için de alınsın

Haydar Abadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu, Irak Başbakanı Adıl Abdulmehdi’nin Heşdi Şabi’ye bağlı büroların kapatılması talimatını destekleyerek, Peşmerge Güçleri hakkında da benzer kararın çıkartılması talebinde bulundu.

Irak Başbakanı Adıl Abdulmehdi, dün ülke genelindeki Heşdi Şabi’ye bağlı büroların kapatılması talimatını vermişti.

Nasır Koalisyonu bugün yayımladığı açıklamada, Bağdat’taki önceki hükümet kabinesi Haydar Abadi başkanlığında 7 Mart 2018 tarihinde Heşdi Şabi’nin konumun yönelik divan kararının 57’nci kararıyla devlet ve ilgili kurumlar bünyesine alındığı ve dönemin hükümeti tarafından da uygulandığı hatırlatıldı.

Adıl Abdulmehdi’nin aldığı kararı Nasır’ın desteklediği belirtilen açıklamada, “Irak Başbakanı Abdulmehdi, benzer talimatnamenin Peşmerge Güçleri ve tüm askeri güçler için çıkartması ve uygulamasını talep ediyoruz” denildi.

Ülkenin birlik ve beraberliğinin tek güç, iktidar ve kurumlara ihtiyaç duyulduğu belirtilen açıklamada ayrıca, “resmi kurumların dışında hareket eden her gücün devletin güçler dağılımına ciddi bir şekilde etkileyerek, bağımsızlığını teh-dit ettiği” iddia edildi.

Abdulmehdi dün talimat verdi. Adil Abdulmehdi, dün Heşdi Şabi ile ilgili bir dizi talimatın yer aldığı askeri kararname yayımlamıştı.

Kararnamede, Irak ordusunun bir parçası olan Heşdi Şabi güçlerinin Başkomutanın emirleri doğrultusunda hareket etme yükümlülüğü olduğu ve söz konusu yapıdan da Başbakanın atayacağı kişinin sorumlu olacağı belirtilmişti.

IŞİD ile sav-aş sırasında milis gücüne bağlı grupların kullandığı tüm isimlerin artık kullanılmayacağı belirtilen kararnamede, bu isimler yerine “tugay” ve “alay” gibi askeri tanımların kullanılacağı ifade edilmişti.

Talimatlara göre, sil-ahlı yapılara dahil olmak istemeyen grupların da ülke yasalarına göre siyasi parti ve gruplara dönüşebileceğine yer verilen kararnamede, söz konusu sil-ahlı grupların sivil bürolarını korumak için ruhsatlı sil-ah taşıyabileceği ve bunun dışında si-lah taşımalarına izin verilmeyeceği kaydedilmişti.


Talimatlar dışında gizli ya da açık şekilde si-lahlı olarak faaliyet gösteren grupların “yasa dışı” kabul edileceği uyarısı yapılan kararnamede, şu ifadelere yer verilmişti:

“Kentlerde ve onun dışındaki bölgelerde Heşdi Şabi’ye bağlı grupların adını taşıyan tüm bürolar kapatılacak. Haşdi Şabi gruplarına bağlı tüm ekonomik bürolar ve askeri kontrol noktaları da kapatılacak. Talimatlar en geç 31 Temmuz’a kadar yerine getirilmesi gerekiyor. Heşdi Şabi’nin milis yapısıyla ilgili başka kararlar da alınacaktır.”

Bazı grupları İran’ın güdümünde olan Heşdi Şabi güçleri, 16 Ekim olayları ve Kerkük i-şgalinde önemli bir rol oynamıştı.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …