Anasayfa / Politika / İstanbul seçimlerinde bir parti, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

İstanbul seçimlerinde bir parti, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), yenilenecek olan İstanbul seçiminde aday çıkarmayacağını açıkladı.

TKP, internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Doğru tavır, bu hukuksuzluğun boykotla yanıtlanmasıdır. Ancak etkisiz bir boykot girişiminin siyasi iktidarın ekmeğine yağ süreceğini bildiğimiz için, gelişmeleri takip edip nihai kararımızı buna göre vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
31 Mart 2019’da İstanbul genelinde 10 bin 492 oyu bulunan partinin açıklamasında, “Bu karar YSK’nın kararı değildir, Erdoğan’ın kararıdır” dendi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararının ‘oy hakkının gasbı’ olduğuna vurgu yapan TKP yönetimi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TKP bu girişime karşı kararlı bir duruş sergileyecektir. Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu, 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada aday olmayacaktır. YSK’nın kararının toplumda yarattığı tepkinin bir karamsarlığa dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarın bu kararı gücün değil, zayıflığın işaretidir…

Doğrusu, YSK’yla siyasi iktidarı bu sandıkların önünde baş başa bırakmaktır… Siyasi, ideolojik ve sınıfsal bir karşıtlığımız olsa da, İmamoğlu’nun meşru Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu daha önce açıklamıştık.”

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …