Anasayfa / Politika / İstanbul seçimlerinde kritik aşama: Çok sayıda sandık kurulu başkanı ve üyesi ifadeye çağrıldı

İstanbul seçimlerinde kritik aşama: Çok sayıda sandık kurulu başkanı ve üyesi ifadeye çağrıldı

İstanbul’un üç ilçesinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddialarına soruşturma başlatıldı.

Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan su-ç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı.

Habertürk’ten Arzu Kaya’nın haberine göre, soruşturmalar AK Parti ve MHP ile sandık sayımlarında su-ç şüphesi olacak durumlar olduğu gerekçesiyle ilçe seçim kurulu başkanlarının şikayeti üzerine başlatıldı.

Açılan soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından ihbar edilen sandıklarla ilgili tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ifadeye çağrıldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Bu kapsamda, 10 şüphelinin ifadesi alındı. Şüphelilere yöneltilen su-çlama ise “görevi kötüye kullanma” ve “seçim kanununa muhalefet”.

Savcılık, Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de re’sen soruşturma başlattı. Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığı araştırılacak.

Kontrol Edin

CHP’den Ahmet Türk’e sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı olan ve ce-zaevindeki HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret …