Anasayfa / Politika / İYİ Parti, HDP’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

İYİ Parti, HDP’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

İYİ Parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen bir açıklama yayınladı.

İYİ Parti tarafından yapılan açıklamada, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Açıklamada, “Türk Devleti, dağa çıkarılan evlatlarını gidip alacak kudrete sahiptir. Devletin sabrı olmaz, tavrı olur. Devlet bir parti kapısına gidip aktör olamaz” denildi.

Güven’in “Gerillaya katılımlar da olacak, ça-tışmalar da olacak, sa-vaşlar da olacak’ diyebilen bir zihniyetin, demokratik imkânlardan yararlanmaya hakkı yoktur” dediği gerekçesiyle “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dokunulmazlığını derhâl kaldırmalıdır” talebinde bulunuldu.

‘Devletin sabrı olmaz, tavrı olur’

‘Devletin sabrı olmaz, tavrı olur’ sözlerine yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’yi yönetenler, bu sözleri edebilecek kadar şuursuz bir anlayışın partisinin kapısında şov yapmakla oyalanmayı bırakıp, derhal gereğini yapmalıdır. Türk Devleti, dağa çıkarılan evlatlarını gidip alacak kudrete sahiptir. Devletin sabrı olmaz, tavrı olur. Devlet bir parti kapısına gidip aktör olamaz. Türk Devletinin bakanları, terörle iltisaklı olduğunu iddia ettikleri bir partiden yardım bekleyemez. Her vatandaşımızın güvenliğinden sorumlu olan İçişleri Bakanı, o güvenliği teh-dit ettiğini söylediği bir kapıdan medet umamaz. Bunu yaptığında; o partiye hak etmediği bir misyon yüklemiş olur ki; bu da gerek o partiyi, gerekse PKK terör örgütünü cüretlendirir. Nitekim, HDP Hakkâri milletvekilinin sözleri de devleti acze düşüren bu davranışların sonucu olarak ortaya çıkan bu cüretin ürünüdür.”

Açıklama ayrıca “Millet sizden, HDP için ‘evlatlarımızı geri getiren parti’ algısı yaratmanızı değil, onları dağa çıkaranları pişman etmenizi bekliyor. Her mesele üzerinden hamaset yapmayı artık bırakın, işinizi yapma vaktiniz geldi de geçiyor” ifadeleri kullanıldı.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …