Anasayfa / Ortadoğu / Kalın: Müdahale etmeseydik YPG devlet kurmuştu

Kalın: Müdahale etmeseydik YPG devlet kurmuştu

Türkiye Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “PKK’nın bugün nefes alabildiği tek yer Suriye’nin kuzeydoğusu” dedi.

Washington’da Türkiye ve Amerika’dan siyasetçiler ve iş insanlarını bir araya getiren Türk-Amerikan Konseyi (ATC) tarafından bugün bir konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan Kalın, “Rusya ile diyaloğumuz üçüncü bir ülkeyi hedeflemiyor. Biz NATO üyesiyiz. ABD ile stratejik ortaklığımıza değer veriyoruz. Türkiyenin F- 35 programından çıkarılması Türkiye için bir ce-zalandırma olmaz, programa zarar verir” ifadelerini kullandı.

Rojava’da YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ne (HSD) verilen desteğe değinen Kalın, “YPG’ye IŞİD ile mücadele adına sağlanan her destek PKK’ya verilen destektir. PKK’nın bugün nefes alabildiği tek yer Suriye’nin kuzeydoğusu. Bizim müdahalemiz olmasaydı YPG o bölgeyi muhtemelen PKK devletine çevirmişti” şeklinde konuştu.

“Aylar önce üzerinde mutabık kalınan Menbiç yol haritası yavaş ilerliyor” diyen Kalın, “Amerika’nın Türkiye’yi müttefik ve dost olarak kaybetme lüksü yok” ifadelerine yer verdi.

Kalın konuşmasında şöyle dedi:

“Başkan Trump Türkiye ile ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması hedefini koydu. Güzel. Ancak iki müttefik arasında tehditkar mesajlar varken bunu nasıl yapacaksınız?

FETÖ, Türkiye’de darbe girişiminde bulundu, bütün kaynaklarını Türk-Amerikan ilişkilerini ze-hirlemek için kullanıyor.

Şu sıralar Türkiye dostu olmak zor dediniz. Amerika’da Türkiye dostları var ve bunlar seslerini daha çok yükseltmeli.”

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …