Anasayfa / Politika / Kayyumlar uluslararası alana taşınıyor

Kayyumlar uluslararası alana taşınıyor

Kayyım atanan Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri geri alınana kadar meşru ve demokratik direnişini sürdürme kararı alan HDP, uluslararası kamuoyunu da harekete geçirmek için çalışmalara başladı. Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Konseyi (AK) ile AK Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yetkilileri ile görüşmek için temaslar sürüyor.

Diyarbakır, Van ve Mardin’de büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması üzerine olağanüstü MYK toplantısı kararı ile tüm milletvekillerini bu üç ile gönderen HDP bundan sonraki yol haritasını belirlemek için 10 Eylül’de bir kez daha toplanacak. HDP MYK’sının gündeminde yine kayyımlar ve meşru zeminde oluşturulacak demokrasi ittifakı olacak.


HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDP’li belediyeler kayyımlardan geri alınana kadar meşru ve demokratik direnişlerini sürdüreceklerini açıkladı. Kayyım atamalarını stratejik bir süreç olarak değerlendiren Kubilay, “Siyasi iktidarın inşa etmeye çalıştığı otoriter rejimde kayyımlar, HDP ile ilişkilendirilse de bu HDP’yi aşan bir süreç. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi düşünmeyen her siyasetçi ve tüm yerel yönetimler teh-dit altında. Bunu 31 Mart’tan sonra İstanbul’a atanan kayyım ile deneyimledik” ifadelerine yer verdi.

‘GÜNDEM DEMOKRASİ İTTİFAKI’

HDP MYK’sının 10 Eylül’de yeniden toplanacağını belirten Kubilay, gündemin kayyımlar ve meşru zeminde oluşturulacak demokrasi ittifakı olduğunu söyledi. Demokrasi İttifakı adı altında eş başkanların siyasi partilerle görüşmeler yaptığına dikkat çeken Kubilay, şunları söyledi:
“Sadece eylemlerle sınırlı bir faaliyet süreci değil bu. Bu meseleyi uluslararası alana taşıyoruz. Uluslararası kamuoyunu harekete geçirmeye çalışıyoruz.

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Konseyi (AK) ile AK Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yetkilileri ile görüşme sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda meşru zeminde demokratik kitle örgütleri ile bir araya gelmeliyiz. Bu bir süreç. Tepkilerimiz devam edecek.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …