Anasayfa / Politika / KHK’lı olduğu için mazbatasına göz koyulan HDP’li Ceylan: Meclis’te 7 KHK’li vekil var

KHK’lı olduğu için mazbatasına göz koyulan HDP’li Ceylan: Meclis’te 7 KHK’li vekil var

Diyarbakır’n Bağlar ilçesinde yerel seçimde ikinci olan AK Partili aday Hüseyin Beyoğlu, KHK ile görevinden ihraç edilen HDP adayı Zeyyat Ceylan’ın “seçilme yeterliliğine sahip olmadığını” öne sürdü.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde yüzde 25.4 oy alarak ikinci olan AKP’nin adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP’nin adayı Zeyyat Ceylan’ın öğretmen iken KHK kapsamında ihraç edildiğini öne sürerek, mazbatanın kendisine verilmesini istedi.

T24’ten Veysi Polat’a konuşan HDP’li Zeyyat Ceylan, AK Partili Beyoğlu’nun başvuru dilekçesinin, “hukuki, insani ve ahlaki olmadığı”nı ifade etti. Ceylan, şunları söyledi:

“Kamu kurumlarında görev yapamazlar dedikleri gerekçe devlet memurluğunda geçerlidir. KHK’larda seçme ve seçilme hakkı ile ilgili herhangi bir engel söz konusu değildir. Emsal olarak şu an Meclis’te 7 vekil bulunuyor. YSK daha önceki bir kararında 24 Haziran seçimlerine atıfta bulunarak şöyle diyor; ‘Parlamento seçimlerinde kişiye uygulanan hukuk ile 31 Mart seçimlerinde kişiye uygulanan hukuk aynıdır.’ Bu cümle hakkımızı savunan bir cümledir.

Kontrol Edin

İsmail Küçükkaya Fox TV’den atıldı mı? Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni açıkladı

Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak Doğan Şentürk, Fox TV’de yaşanan ayrılıklar sonrası açıklama yaptı. …