Anasayfa / Politika / Kılıçdaroğlu’ndan yeni anayasa açıklaması

Kılıçdaroğlu’ndan yeni anayasa açıklaması

TBMM’nin kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle özel gündemle toplanan Genel Kurul’da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirdi ve 6 maddede Meclis’in durumunu özetledi.

Kılıçdaroğlu, “Bu dönem ülkemizin gelecek günlerini inşa edecek felsefeyi inşa edecek günlerdir. Bu felsefe üç temele oturtulabilir: hak, hukuk ve adalet…” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti temelinde her bir vatandaşın hakkını ve hukukunu korumayı amaç edinen bir ruh vardır” diyen Kılıçdaroğlu, 1924 anayasası TBMM’de görüşülürken sunulan bir önergeyi hatırlattı. Cumhurbaşkanı’na TBMM’yi feshetme yetkisi veren önergenin kabul edilmediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu önergenin aleyhinde konuşan parlamenterler Mahmut Esat Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu’nun konuşmalarından bölümler aktararak, her iki ismin de doğrudan atıf yaptığı olgunun “hakimiyet milletindir” olduğunu söyledi.

“Bu gerçeğin altını bir kez daha çizmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Yasama, yürütme ve yargı demokrasinin olmazsa olmazıdır. Çeşitli defalar askeri darbeler ve farklı müdahalelerle egemenlik milletten alınmak istense de TBMM er geç aslına dönmüştür. Üzülerek ifade ediyorum ki son Anayasa değişikliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi kendi yetkilerini kı-sıtlamış, kuvvetler ayrılığı fiilen ortadan kalkmıştır.”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …