Anasayfa / Politika / Kulislerdeki yeni seçim tarihi belli oldu

Kulislerdeki yeni seçim tarihi belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimleriyle ilgili bugün beklenen kararı için, AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel kararın iki üç gün sonrasına, MHP’nin YSK temsilcisi Kürşat Türker Özcan ise üç dört gün sonrasına tarih verdi.

AK Parti ve MHP YSK temsilcilerinin tahminleri, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’nın bugünkü yazısında yer aldı.
Alçı’nın aktardıkları şöyle:

“Bugün bir karar çıkacak mı? Hayır! Beklenti büyük olsa da bugün bir karar çıkmayacak. Toplantı 14.30’da başlayacak ancak sekiz ayrı itiraz başlığının tamamının görüşülüp bir sonuca varılmasını görüştüğüm hiçbir kaynağım beklemiyor.

Süreç büyük olasılıkla bu hafta içine sarkacak. AK Parti temsilcisi Recep Özel’e göre 2-3 gün, MHP temsilcisi Kürşat Türker Ercan’a göre ise 3-4 gün sonunda kesinleşir.”

Nagehan Alçı iki parti temsilcisiyle yaptığı konuşmanın sonrasında sürecin uzayacağı tahmininde bulunurken bu görüşünü şöyle anlattı:

“Diyelim ki YSK ‘yeniden seçim’ dedi. Kanuna göre bunu ilan ettikten sonra geçen 60 günün sonundaki ilk pazar yeni seçim tarihi olur.

Şayet bu hafta içinde bir ‘yeniden seçim kararı’ çıkarsa bu bizi her hâlükârda 14 Temmuz pazar tarihine götürüyor…

Yani 15 Temmuz tarihinin bir gün öncesine…”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …