Anasayfa / Politika / Kürdistan ATV’ye serbest, Tele 1’e yasak

Kürdistan ATV’ye serbest, Tele 1’e yasak

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Meclis grup toplantısı konuşması, TELE 1, ATV, A Haber, Ülke TV ve Kanal 7’de yayınlandı. Temelli, konuşmasında seçim gündemine değinirken “Kürdistan” ifadesini kullandı. Temelli’nin bu ifadesinin ardından RTÜK uzmanları, TELE 1 kanalı hakkında bir rapor hazırlayarak kanalın ce-zalandırılmasını istedi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre, yayının incelendiği uzman raporunda Temelli’nin, “Kürdistan’da kazanacağız, Batı’da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz” ifadelerinin, Anayasa’da yer alan, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” hükmünü ihlal ettiği belirtildi. RTÜK Kanunu’nda yer alan, “Yayınlar, devletin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” hükmünün de ihlal edildiğini öne süren uzmanlar, kanalın ce-zalandırılmasını istedi. Bunun üzerine toplanan Üst Kurul, TELE 1 kanalına iki kez program durdurma cez-ası verdi. Kanalın reklam gelirlerinin yüzde ikilik bölümüne el koyulması da kararlaştırıldı.

Oy çokluğuyla alınan bu karara RTÜK’ün CHP temsilcileri ise karşı çıktı. Temelli’nin aynı konuşmasının ATV, A Haber, Kanal 7 ve Ülke TV’de de yayınlandığını ancak bu kanallar hakkında rapor hazırlanmadığını ifade eden üyeler, tüm kanalların dosyalarının birleştirilmemesi nedeniyle ce-za istemine karşı oy kullandı.

Kaynak: Duvar

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …