Anasayfa / Ortadoğu / Kürdistan Bölgesi’nden İran’a ret

Kürdistan Bölgesi’nden İran’a ret

İran’ın, İranlı muhalif Kürt parti mensuplarını teslim etmesi için Kürdistan Bölgesi’ne çağrıda bulunmasının ardından bugün Kürdistan Bölgesi’nden İran’a red cevabı geldi.

Kürdistan Bölge Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, yaptığı basın açıklamasında; Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ile İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-İ) üye ve kadrolarını İran’a teslim etmeyeceklerini söyledi.

Dizayi, “Her iki Demokrat parti de 80’li yıllarda Baas rejiminin zulmüne karşı ortaya çıkan partilerdir. Bu iki parti de Irak ve Kürdistan topraklarındandır. Ve bu partilerin üye ve kadroları, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHER) tarafından mülteci olarak tanınmıştır. Bunları İran’a teslim etmek söz konusu olamaz” dedi.

8 Eylül Cumartesi günü İran tarafından Koye’deki HDK ile KDP-İ’nin karargahlarına düzenlenen saldırıda aralarında üst düzey yetkililerin de bulunduğu 18 kişi şehit düştü, 49 kişi de yaralanmıştı.

İran, bir gün sonra saldırıyı üstlenerek Kürdistan ve Irak’tan, HDK ve KDP-İ üyelerinin ya kendilerine teslim etmesini ya da sınırdışı edilmesini talep eden açıklamalarda bulunmuştu.

Ayrıca saldırıdan sonra BM Irak Temsilciliği, İran’ın HDK ve KDP-İ kamplarına yönelik saldırısında Kürdistan yönetiminin tutumunu desteklediğini açıklamış, ABD de saldırıyı kınanmıştı.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …