Anasayfa / Politika / Kürt araştırmacı yazar Ahmet Kasımoğlu vefat etti

Kürt araştırmacı yazar Ahmet Kasımoğlu vefat etti

Kürt araştırmacı, yazar ve siyasetçi Ahmet Kasımoğlu bu sabah vefat etti.

Ahmet Kasımoğlu’nun aile ve dostları yaptıkları açıklamada, bu sabah Diyarbakır’da ki evinde vefat ettiğini, ce-nazesinin Bingöl’ün Çikaniye köyüne götürülerek toprağa verildiğini belirtti. Ahmede Kasımoğlu uzun zamandır yakalandığı ağır hastalıktan dolayı hastahanede tedavi görüyordu.

Ahmet Kasımoğlu, Bingöl’ün Çilkaniye köyünde yaşama gözlerini açtı ve üniversitede mühendislik bölümünden mezun oldu. Uzmanlık alanı Kürdistanda’ki doğal bitkiler üzerineydi. 14 yıldır Kürdistanda’ki doğal bitkiler üzerine araştırmalar yaparak, sözlük oluşturdu ve yayınladı.

Kasımoğlu, 20 yılı aşkın sure içerisinde Zazakî ve Dimilkî dilinde yayın yapan Wate dergisi grubunda yer alarak Kürtçe’nin Zazaca lehçesinin yaşam içerisinde standartlaşması çalışmaları yürüttü.

Ehmede Kasımoğlu araştırmacı ve yazar kimliklerinin yanısıra, Kürdistan Demokrat Platformu’nun içerisinde de yıllardır siyaset yapıyordu.

Kontrol Edin

İmamoğlu’nun katıldığı iftar yemeğinde, Karamollaoğlu açıkladı

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi’nin düzenlediği iftar programına katıldı. İftarda sorularımızı yanıtlayan eski …