Anasayfa / Politika / ‘Kürtlerin AK Parti’den asıl kopuşu büyük metropollerde’

‘Kürtlerin AK Parti’den asıl kopuşu büyük metropollerde’

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim için geri sayım sürerken özellikle büyük şehirlerdeki Kürt seçmenin kime ya da hangi partiye oy vereceği merak konusu.

Bu bağlamda Kürt illerinde saha araştırmaları yürüten Rawest Araştırma Şirketi, 31 Mart Yerel Seçimler için analizlerini Euronews ile paylaştı.

İstanbul, Adana ve Mersin gibi büyük şehirlerdeki Kürt semenin oy tercihini nelerin belirleyeceğini anlatan Rawest’ten Roj Esir Girasun metropol kentlerde AK Parti’den kopuşun, bölge halkına göre daha hızlı gerçekleştiğini dile getirdi.

İstanbul, Adana, Mersin

Girasun’a göre AK Partili Kürtlerin en büyük kopuşu Adana’da olacak.Bunda en büyük etken MHP ile olan ittifak.

Cumhur İttifakı’nın Adana’da stratejik bir hata yaptığını söyleyen Roj Esir Girasun, söz konusu hatanın Adana’da MHP adayı Hüseyin Sözlü’nün tercih edilmesi olduğunu ifade etti.

Ancak Mersin’de AK Partili Kürtler, Cumhur İttifakı’nın adayına daha sıcak bakıyor zira aday MHP’li olsa dahi seviliyor.

Rawest’te göre, metropollerde bölge halkına nazaran AK Parti’den daha hızlı bir kopuş yaşanıyor.

Kürt vatandaşlar arasında MHP’nin AK Parti adaylarını desteklediği, AK Parti’nin MHP’nin adaylarını desteklediği gerçeği seçmene olumsuz yansıyor.

Ayrıca metropol kentlerde ekonomik krizin de etkisiyle CHP’nin desteklediği adaylara daha sıcak bakılıyor.

“İstanbul, Adana ve Mersin’de HDP’li seçmenlerin yüzde 75’i CHP adaylarına oy vereceklerini söylüyor. AK partili Kürt seçmen burada MHP’den ziyade HDP ve DSP adayı Naif Alibeyoğlu’na doğru yöneldi” diyen Rojesir Girasun, bununla birlikte Kürt seçmenler arasında yüzde 10’luk bir kararsız seçmen kitlesinin bulunduğunu da belirtiyor.

“HDP artık umut olarak görülmüyor”

Bu arada HDP’nin daha önceden kalesi olarak görülen illerde oylarının gerilediğini kaydeden Girasun, bu gerilemenin nedenini şu sözlerle açıkladı:

“HDP bazı kesimlerce artık umut olarak görülmüyor ve bu kesimlerde hayal kırıklığı söz konusu.”

Kaynak: Euronews

Kontrol Edin

Numan Kurtulmuş, Kürtlerin hangi kesiminden oy kaybettiklerini açıkladı

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, İstanbul seçmeninin Türkiye seçmenini yansıttığını söyleyerek 31 Mart …