Anasayfa / Ekonomi / KYB ile Türkiye arasında buzlar çözülüyor

KYB ile Türkiye arasında buzlar çözülüyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Dış İlişkiler Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ile KYB Sözcüsü Sadi Pire bir araya gelerek karşılıklı ilişkilerin normalleştirilmesini görüştü.

Açıklamada, Sadi Pire Türkiye ile köklü bir tarihe sahip olduklarını belirterek “İki taraf arasındaki dostane ve iyi ilişkiler karşılıklı istikrara ve daha aydınlık bir geleceğe yol açıyor. Siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesine ve dolayısıyla Türkiye’nin ve bölgenin ortak çıkarlarına hizmet ediyor” dedi.

Rûdaw’ın haberi göre, Başkonsolos Hakan Karaçay da Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin siyasi istikrarına büyük önem verdiğini dile getirerek, “Karşılıklı ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi için ortak çalışmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Süleymaniye’nin Dokan ilçesinde 2 MİT elemanının PKK tarafından kaçırılması ardından Ankara ile KYB arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti.

Bu olayın ardından Türkiye KYB’nin Ankara temsilciliğini kapatmış, ardından Süleymaniye’ye gereçekleştirilen uçak seferleri üzerindeki ambargoyu kaldırmamıştı.

Kontrol Edin

TKP’den İstanbul seçimini etkileyecek karar

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeyeceklerini duyurdu. …