Anasayfa / Politika / Leyla Güven’den, HDP binası önündeki ailelere çağrı

Leyla Güven’den, HDP binası önündeki ailelere çağrı

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP binası önündeki ailelere, “Gelin Cumartesi Anneleri, tu-tuklu aileleri, Barış Anneleri, Roboskili anneler ve Şenyaşar’ların annesiyle el ele verelim; hak, hukuk ve çözüm arayalım” çağrısında bulundu.

Diyarbakır’da 11 Eylül günü Demokrasi Nöbeti’nde yaptığı konuşma nedeniyle hedef gösterilerek “milletvekilliğinin kaldırılması” tartışması yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır’da yaptığı açıklamaya, DTK’ye yönelik bas-kılara ve HDP Diyarbakır il binası önünde oturan ailelere dair Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Barış Polat’a konuştu.

‘DTK MEŞRU BİR OLUŞUMDUR’

DTK’nin 2007 yılında kurulmuş ve kesintisiz çalışmalarını sürdüren bir kongre olduğunu dile getiren Güven, “Meşru, halkın içinden seçilmişlerle çalışma yapan ve geçmişten bu yana eşbaşkanları olan, delegeleri, komisyonu olan, Kürt sorununun demokratik çözümü için mücadele veren bir kongredir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden aydınlar, yazarlar, sanatçılar ve çok sayıda şahsiyet kongremizin düzenlediği çalıştaylara katıldı, söz söyledi, önemsedi. Kongremiz son bir buçuk yıldır özellikler yargı tarafından kriminalize edilmeye çalışılıyor. Kongre delegeleri, kongre çalışmalarına katılan herkes fişlenerek gözaltına alınıyor. DTK yaptığı bütün çalışmaları aleni, kamuoyuna açık yapar. Dolayısıyla bütün çağrıları kamuoyuna yapılır. Buna rağmen en son Van’da delegelerimize karşı bir operasyon yapıldı. Divan üyemiz Fikret Doğan başta olmak üzere çok sayıda arkadaşımız tu-tuklandı. DTK gerekçesiyle tu-tuklananlar hiçbir su-ç unsuru bulunmadığı için kısa sürede geri bırakıldı” dedi.

Kamuoyuna açık yapılan çalışmalarının illegalize edilmeye çalışıldığını söyleyen Güven, “Bütün dünyada kongreler siyaset üstü oluşumlardır. Siyasilerin göremediği ya da eksik kalan yerlerde kongreler devreye girer. DTK, Kürt sorununun demokratik çözümünü hedefleyen bir kongredir. Dolayısıyla bu gözaltılarla DTK itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. DTK kaldığı yerden çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …