Anasayfa / Politika / Leyla Halid: Türkiye’nin en büyük krizi Kürt sorunudur

Leyla Halid: Türkiye’nin en büyük krizi Kürt sorunudur

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Merkez Komite üyesi ve dünya sol hareketinin simge isimlerden olan Leyla Halid, Türkiye’de halkların kendi kaderine tayin hakkına adalet ve demokrasi temelli yaklaşılması gerketiğini belirterek “Bugün Türkiye’nin karşı karşıyaya kaldığı en büyük kriz Kürt sorunudur” dedi.

FHKC’li Leyla Halid, İstanbul’da düzenlenen 2. Ortadoğu Barış Konferası’na konuşmacı olarak katıldı. Konferansta Ortadoğu’ya ilişkin barış çözümlerinin sunulduğunu anlatan Leyla Halid’in Artı TV’ye yaptığı açıklamalar şöyle:

Ortadoğu hep savaşla anılan bir yer ancak bugün burada savaş konuşuluyor. Çok sayıda katılımcı var sizin beklentiniz nasıl?

En önemli noktası bütün bölgeyi bütünlüklü bir şekilde krizleriyle birlikte konuşmak. Bu konudaki ilk konferans değil, bu tür konfreanslarda barışı nasıl inşa edeceğimize dair konuşmalar yapılıyor. Bu tür konferanslarda bir sürü fikir ve görüş açısı sunuluyor. Burada ister Türkiyeli olsun ister bölgeden olsun bir sürü şahsın, şahsiyetin ortaya sunduğu fikirlerin içerisinde ortak nokta bulunabilir. Ve bu fikirlerden ortaya sunulacak olan bir çözüm yoluyla herkesi kapsayacak çözüm noktaları olabilir.

‘BM’NİN ÇIKIŞ NOKTALARINDAN BİRİSİ HALKLARIN KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKIYDI’

Türkiye aslında Ortadoğu için baktığımızda son dönemlerde bir yenilenme ve hep ça-tışmayla gündeme geliyordu. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?

Türkiye bugün kendi içerisinde de adalet temelli bir barışa ihtiyacı olan bir ülke. Burada bugün zengin ülkelerin servetlerini zenginliğini sadece yöneticiler değil halkların da bu konuda payını alması gerekiyor. Adalet ve demokrasi temelli bir barış inşa edilmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler’de ilk kurulduğu zamanda ilk çıkış noktalarından bir tanesi de halkların kendi kaderini tayin hakkıydı. Dolayısıyla halkların kendi kaderini tayin hakkına dayalı, adalet ve demokrasi temelli barış inşası kurulmalı.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KRİZİ KÜRT SORUNUDUR’

Bugün Türkiye’nin karşı karşıyaya kaldığı en büyük kriz Kürt sorunudur. Ve iç sorunudur. Eğer halkın bir kısmını oluşturan Kürt halkıyla bir barış inşa edilmezse Türkiye içerisinde bir barıştan söz edemeyeceğiz. Siyasi görüşlerinden dolayı bugün insan haklarındaki ihlallerden bahsediyoruz. Bunlardan bir tanesi de siyasi görüşlerinden dolayı içeride binlerce insanın olmasıdır.

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …