Anasayfa / Politika / Mahkeme Demirtaş kararını verdi

Mahkeme Demirtaş kararını verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tu-tuklu yargılandığı dava duruşmasında mahkeme, Demirtaş’ın tu-tukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18-19 Haziran’a erteledi.

Selahattin Demirtaş’ın tu-tuklu yargılandığı dava duruşması Sincan Ce-zaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ce-za Mahkemesi Salonu’nda görüldü.

Duruşmaya SEGBİS ile katılan Demirtaş, verilen aranın ardından 2012 yılı Newroz’unda yaptığı konuşma nedeniyle hazırlanan 14 Nolu fezleke hakkında savunma yaptı.

Savunmasında, “Ben bu fezlekede, 2012 Diyarbakır Newroz konuşmam sırasında yapmadıklarımla su-çlanıyorum” diyen Demirtaş, hakkında fezleke hazırlayan savcıya tepki göstererek, “Atılan sloganları engellememek beni kendi memuru zannetmek, savcının haddi değildir” dedi.

Demirtaş, savunmasında şu ifadelere yer verdi:

“Aslında fezlekede benimle birlikte Altan Tan, Leyla Zana, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken de var. Onların soruşturmaları ayrılmış akıbetlerini bilmiyorum. Söz konusu konuşma ve Newroz konuşması 2012 18 Mart’ında gerçekleşmiş ve fezleke ise bundan 3,5 yıl sonra 01.10.2015 tarihinde yani yine 7 Haziran seçimlerinden sonra hazırlanmış. Dolayısıyla siyasi gelişmelere endeksli bir fezlekedir. 7 Haziran seçimlerinde AKP ağır bir yenilgi alıp, sandıktan başarısızlıkla çıkar çıkmaz bir grup savcı da adeta bunun hesabını sormak istercesine iflas etmiş müflis tüccarlar gibi, eski defterleri karıştırıp ‘nereden ne bulabiliriz’ babında buldukları bir soruşturmadır. Savcı kendince zorlama iddiasını fezlekeye yansıtmaya çalışmış, kendini zorlamış ve haddini aşmıştır. Su-ç uydurabilmek için kanun, hukuk, ahlak dinlememiştir.

Konuşmamda Mazlum Doğan’ı anarak terörü övmüşüm. Mazlum Doğan, işkenceye karşı sembolleşmiş bir isim. Aslında ben vicdanlı, ahlaklı bir savcı olsam bu soruşturmayı açan savcı hakkında, iş-kenceyi övdüğü için soruşturma açardım. ‘Mazlum Doğan şid-det kullanmış, o yüzden kahramandır’ mı demişim? Mazlum Doğan’ın, Diyarbakır Ce-zaevindeki iş-kencelere karşı duruşundan söz etmişim. Savcı niye bundan rahatsız? Bu fezlekede (14 no’lu fezleke) savcı, yaptıklarımdan çok yapmadıklarımla ilgili su-çlamalar yöneltmiş. Bunun adı faşizmdir. Ben savcının emrindeki bir kolluk gücü değilim.

Bizler orada hem sokaklara hâkim olup insanları olaysız kazasız belasız Newroz alanına taşımak için çaba sarf ettik, hem de gerçekten her yerden geçerken otobüsten sağduyu anonsu yaparak, insanları Newroz meydanına çağırdık. Sokaklarda, caddelerde gösteri yapın veyahut sokakları caddeleri kesin demedik. Anonsumuzu duyan herkes de oraya geldi. Oradaki emniyet amirlerinin o gün arzu ettikleri şey buydu. ‘Aman şehirde olay çıkmasın şehir dışında basın açıklamanızı yapın’ dediler. Zaten tutanağın sonunda da belirtiliyor. Açıklama yapıldıktan sonra da en küçük bir olay olmadan kitle dağıldı. Anonslarımızla kontrolümüz altında. Asıl provokatör orada hükümet devlet adına hareket eden farklı gruplardı ve mutlaka emniyetin de istihbaratın da içinde bunlar vardı. Diyarbakır Newroz’u bizim açımızdan en küçük bir olay olmadan kutlanmıştır. 2911’e aykırı en küçük eylem işlem propaganda anlamına gelebilecek en küçük bir şid-det; partimizin organizasyonda meydana gelmemiştir.

Çözüm tutanağında da bilirkişinin tespit ettiği, benim bulunduğum yerde ne bir pat-lama sesi ne bir olay sesi ne polisin dağılın sesi, hiç bir şey yok. Çözüm tutanağında da yok zaten. Ama olay tutanağını okuduğunuzda resmen sa-vaş meydanına dönmüş bir şehir görüyorsunuz. Tutanağı kabul etmiyorum dediğim gibi çarpıtmadır. Benimle alakası olmayan her türlü bilgi, görüntü CD’si, CD çözümü dosyaya tıkıştırılmış durumda. Dosyanın anlaşılmaz hale, içinden çıkılamaz hale getirilmesi girişiminin bir parçası. Peki Emniyet, bunların içinde ne olduğunu bilmiyor mu? Biliyor. Fakat dosyaya koymuş. Peki bu, mahkemeyi yanıltma girişimi değil mi?”

Savunmanın ardından Demirtaş’ın avukatları savunma yaptı.

Mahkeme heyeti Demirtaş’ın tu-tukluğuna devam kararı vererek, duruşmayı 18-19 Haziran’a erteledi.

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …