Anasayfa / Politika / Mansur Yavaş 25 gündür randevu vermiyor

Mansur Yavaş 25 gündür randevu vermiyor

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Gar önünde yapılması istenen anıta dair kat-liam mağdurlarının randevu talebine 25 gündür cevap vermiyor. 10 Ekim Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Görüşmelerden sonuç alamıyorsak, kendi anıtımızı kendimiz yapacağız” dedi.

Ankara’da 10 Ekim 2015 yılında “Barış Mitingi”ne yönelik DAİŞ tarafında yapılan sal-dırısında yaşamını yitiren 103 kişinin anısına kat-liamın yaşandığı Tren Garı önünde yapılmak istenen anıt Büyükşehir Belediyesi tarafından erteleniyor. Kat-liam 45’inci ayını geride bırakırken, yaşamını yitirenlerin yakınları ile demokrasi güçleri bugün bir kez daha anma gerçekleştirdi. Kat-liamın yapıldığı saat 10.04’te saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, aileler ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, Gar önüne anıt yapılması yönünde taleplerini yineledi.


‘BARİ ALANI KORUYUN’

Basın açıklamasından önce kat-liamda yaşamını yitiren 17 yaşındaki Dicle Deli’nin babası Faik Deli kısa bir konuşma yaptı. Yetkililere seslenen Deli, “Sadece anıtın bulunduğu alan değil, bu alanın büyük bir bölümünde kat-liam yaşandı. Bu alanın bir düzenlenmeye ihtiyacı var. Burası ulaşıma açık olduğu sürece; bu alanda geçen her araç bizim canlarımızın üstünü çiğneyerek geçiyor. Biz bu duyguyu yaşıyoruz. Bu duyguyu yok etmek istiyorsanız burada gerekli düzenlemeyi yapmak sizin borcunuzdur. O gün buraya gelen demokrasi şeh-itlerini koruyamadınız, bari alanı koruyun” diye belirtti.

‘MANSUR YAVAŞ YANIT VERMEDİ’

10 Ekim-Der Başkanı Coşgun da, 45 ay geçmesine rağmen hala alan düzenlenmesi ve anıt taleplerinin yerine getirilmediğini hatırlattı. Coşgun, “Bugün defalarca sal-dırıya uğrayan, sal-dırganları korunan ve sal-dırıya ilişkin kamu görevlerinin hiçbir şey yapmadığı sembolik anıtın önündeyiz. Biz bu buranın anıtlaşması için süreçleri de bugüne kadar zorladık” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve geldiği günden bu yana anıta dair hiçbir açıklama yapmadığını sözlerine ekleyen Coşgun, üzerinden 25 gün geçmesine rağmen Yavaş’ın randevu taleplerine cevap vermediğini söyledi.

‘ANITIMIZI KENDİMİZ ALACAĞIZ’

Coşgun, şöyle devam etti: “Biz bu zaman kadar bütün görüşmelerimizi iyi niyetlerimizle ifade ettik. Ama artık söyleyeceğimiz hiçbir şey iyi niyetli bir yaklaşımdan ibaret olmayacak. Çünkü kat-liamın dördüncü yılına bir kaç ay kala hala bir sembolik anıtla uğraşan bir zihniyet varsa ve hala bu süreçte belediye başkanı nezdinde 5 dakikalık görüşme talebimiz kabul görmüyorsa, artık bu süreçte daha ne gerekiyorsa biz yapacağız. Görüşmelerden bir sonuç alamıyorsak, kendi anıtımızı kendimiz yapacağız.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …