Anasayfa / Politika / Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı, bakanları ağırlamak için bakın ne kadar harcamış?

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı, bakanları ağırlamak için bakın ne kadar harcamış?

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin, kayyım Vali Mustafa Yaman tarafından 1 milyar TL’nin üzerinde borç altına sokulduğu geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılmıştı. Söz konusu borcun yanı sıra, 2019’un ilk 3 ayında belediyenin özel kaleminden yapılan harcamalara da ulaşıldı. Doğrudan temin yoluyla gerçekleştirilen ve birçoğu, seçim sürecinde kente gelen AK Partililere harcanan paranın 1 milyon 588 bin TL civarında olduğu ortaya çıktı.

3 AYLIK ÇEREZ MASRAFI 164 BİN 550 TL

Kuruyemiş ve kahve alımı için ödenen miktar, söz konusu harcamaların en dikkat çeken başlıkları arasında yer aldı. Kayyım yönetimi, Ocak ayında 34 bin 550 TL, Şubat’ta 73 bin 900 TL ve Mart’ta 56 bin 100 TL olmak üzere toplamda 164 bin 550 TL’ye sadece kuruyemiş ve kahve alımı yaptı. 3 kalem şeklinde faturalandırılan harcamalar, ‘ağırlama bedeli’ olarak kayıt altına alındı. Ağırlanan kişilerin kim olduğuna dair ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

‘KAYYIMIN KURUYEMİŞÇİSİ’NE 49 YILLIK KIYAK

Alımların tamamı ise, kentte ‘kayyımın çerezcisi’ olarak nitelendirilen ve kent merkezinin tek yeşil alanı olan Karayolları Parkı’ndaki Engelsiz Yaşam Parkı’nın peşkeş çekildiği Artukbey Kuruyemiş’ten yapıldı. 2018 yılının Aralık ayı içinde Mardin Valiliği tarafından kullanım hakkı kayyım yönetimindeki belediyeden alınan yer 49 yıllığına Artukbey Kuruyemiş’e verilmişti. Artukbey Kuruyemiş, alanda kurduğu kafeteryanın açılışını da kayyım Yaman’ın katılımı ile 7 Nisan tarihinde yapmıştı.

BAKANLARIN YEMEK MALİYETİ 316 BİN TL

Belediye bütçesinden son 3 ay içerisinde, farklı tarihlerde AK Parti’nin seçim çalışmaları için kente gelen AK Partili yöneticiler, eski ve mevcut bakanlar için de ciddi harcamalar yapıldı. Edinilen bilgilere göre, 27 Ocak tarihinde kente gelen Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar’ın gelişi için belediye bütçesinden 40 bin 500 TL karşılığında araç kiralaması yapıldı. 22 Şubat tarihinde de Akar için 147 bin TL harcama yapıldı. Söz konusu harcama Akar ve beraberindekilerin yemek hesabına yapıldı.

Mustafa Yaman

Seçim çalışmaları için 12 Mart tarihinde kente gelen bir diğer isim olan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindekilerin yemek faturası için belediyeye bütçesinde 169 bin TL harcama yapıldı.

AK PARTİLİLERE 608 BİN 750 TL HARCANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kente geldiği 19 Ocak tarihinde de, ‘hizmet alımı’ adı altında belediye bütçesinden 247 bin TL harcama yapıldı. Yine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun’un kente geldiği 19 Şubat’ta 121 bin 270 TL, AK Partili Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın kente geldiği 18 Şubat tarihinde belediye bütçesinden “hizmet alımı” adı altında 107 bin 900 TL harcama yapıldı.

12 Ocak’ta seçim çalışmaları için kente gelen AK Parti Maraş Milletvekili Mahir Ünal için ise 132 bin 580 TL harcama yapıldı.

MUHTARLARIN MALİYETİ DE BELEDİYEYE

Kayyım Yaman’ın kentteki muhtarlar ile bir araya geldiği toplantı için ise belediye bütçesinden 150 bin 800 TL’lik yemek faturası ödendi. ‘Sivil Toplum Günleri’ kapsamında yapılan harcamaların toplam miktarı ise 307 bin 540 TL.

Kaynak: MA

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …