Anasayfa / Politika / Mazbataları alınan HDP’li meclis üyelerinden açıklama

Mazbataları alınan HDP’li meclis üyelerinden açıklama

Batman Belediye Meclisine seçilen Meclis Üyelerinin mazbatalarının geri alınmasına ilişkin Batman Belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir, Songül Korkmaz, Belediye Meclis üyeleri ile partililer katıldı.

Meclis Üyesi Mustafa Yurtsever ve İl Başkanı İkram İrgi’nin bazı belediye meclis üyelerinin mazbatalarının geri alınmalarıyla ilgili yaptıkları açıklamaların ardından, yeni belediye yönetimi adına yapılan ortak basın metnini, ‘Mazbataların Geri Alınması Haksızlık Ve Adaletsizliktir’ başlığıyla Belediye Meclis üyesi Ayşe Önal okudu.

Önal tarafından okunan basın metninde şu ifadeler yer aldı:

“31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçiminde partimizin göstermiş olduğu aday listesinde halkımızın % 66’lık desteği ile seçilen 4 asil ve 2 yedek olmak üzere toplamda 6 Belediye Meclis Üyemizin mazbataları geri alınarak “Seçilme Hakları” ellerinden alınmıştır. Seçim kurulu tarafından adaylıkları kabul edilen ve seçime giren arkadaşlarımız halkın büyük desteği ile seçilerek Belediye meclis üyesi olmaya hak kazanmışlardır. Adaylık sürecinde Belediye başkan adayımız hakkında seçilme yeterliliğine itirazda bulunulup ve başvurusu reddedildiği halde Belediye meclis üyesi adaylarımız hakkında seçilme yeterliliği hususunda hiçbir itiraz ve en-gelleme ile karşılaşılmamıştır.

Seçim sonuçlarının açıklanması ve kesinleşmesinden sonraki süreçte de herhangi bir sorun yaşanmamış ve arkadaşlarımıza mazbataları verilmiştir. Bütün bu gelişmelerden sonra YSK meclis üyelerimizin mazbatalarını geri alma kararı vermiştir. Bu kararlar verilirken; OHAL döneminde alınan KHK kararlarında belirtilen, “Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mah-kûmiyet kararı aranmaksızın rütbe veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler” gerekçesine sığınılmıştır.

Oysa KHK kararlarında belirtilen husus seçme ve seçilme hakkının yasaklanmasına ilişkin getirilen bir düzenleme değil kamuda istihdam edilmeme ile ilgili olarak değerlendirilebilir. Kaldı ki Belediye Meclis üyeliği görevi kamuda bir istihdam şekli değildir. Bu karar bile bir haksızlığı içermesine rağmen arkadaşlarımızın seçildikleri Belediye Meclis Üyeliğinin sonlandırılmasına hukuki bir gerekçe olarak gösterilemez. Adaylıklarına itiraz edilmeyen, seçildikten sonra mazbataları verilen Belediye Meclis üyelerimizin görevlerine başladıktan sonra mazbatalarının geri alınmasını haksız ve Adaletsiz bir uygulama olarak görüyoruz.

Haklarında herhangi bir ce-za soruşturması dahi açılmamış, herhangi bir ce-za almamış, ithamlara dayanılarak KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve seçme haklarının bulunduğu YSK tarafından kabul edilmiş olan meclis üyelerimizin seçilme haklarının ellerinden alınması kararı hukuki olmaktan çok siyasi bir karar olarak tarihteki yerini alacaktır. Haklarında herhangi bir ce-za soruşturması dahi açılmamış ve ce-za almamış vatandaşların seçilme haklarının ellerinden alınması anayasadaki seçme ve seçilme hakkının ruhuna da aykırı bir karardır. Unutulmamalıdır ki hukuk herkesin ihtiyaç duyduğu temel bir haktır ve herkese lazımdır. Bugün seçilmiş Belediye Meclis Üyelerimize yönelik alınan bu kararlar ülkenin hukuk ve demokrasi siciline olumsuz yansıyacak ve kara bir leke olarak kalacaktır. Bu tür kararlar demokrasiye ve bağlı bulunduğumuz ulusal ve uluslar arası hukuk normlarına aykırı kararlar olup ve ülkeyi zor durumda bırakacak adımlardır. Bu gerekçelerle alınan yanlış ve haksız kararı hukuki bulmadığımızı bir kez daha tekrar ediyor ve durumu kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

Kontrol Edin

Selçuk Mızraklı, Süleyman Soylu’yu bakın kime benzetti

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, son …