Anasayfa / Politika / Muharrem Erkek: Erdoğan’ın da mazbatasını iptal etmek zorundasınız

Muharrem Erkek: Erdoğan’ın da mazbatasını iptal etmek zorundasınız

CHP, İstanbul’un 39 ilçesinde yerel seçimin ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Tam kanunsuzluk sebebiyle başvurduk. Tam kanunsuzlukta süre şartı aranmaz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ediyorsanız, 24 Haziran seçimleri de iptal edilmeli” dedi.

CHP, İstanbul’un tamamında seçimlerin yenilenmesi talepli tam kanunsuzluk başvurusunu YSK’ya yaptı.

Başvuru dilekçesinde, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük tespiti nedeniyle İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında seçimlerin iptali istendi.
CHP, ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de iptalini istedi.

CHP adına başvuruyu gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “24 Haziran’da da Türkiye genelinde on binlerce kamu görevlisi olmayan kişi sandıklarda görev yaptı. 24 Haziran’da gerçekleşen seçimi de iptal etmek zorundasınız. Tam kanunsuzluk sebebiyle başvurduk. Tam kanunsuzlukta süre şartı aranmaz. YSK kendi iptal kararıyla, 24 Haziran seçimleri de iptal edilmek zorunda” açıklamasında bulundu.

‘İMAMOĞLU’NUN MAZBATASINI İPTAL EDİYORSANIZ, ERDOĞAN’IN DA MAZBATASINI İPTAL ETMEK ZORUNDASINIZ’

Erkek, “YSK önceki tüm kararlarında şunu söylüyor; bir usulsüzlük varsa dahi bu seçimin iptalini mümkün kılmaz. Sandık kurullarının teşkilinde sorun varsa beni ilgilendirmez diyordu. Önceki tüm kararlarda iradesini seçmenin iradesinden yana koydu. Referandumda gerçekleşen mühürsüz oy kararı. ‘Esas olan seçmen iradesidir’ dedi. Şimdi ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil AK Parti’nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konmadı” diye konuştu.
“Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını iptal ediyorsanız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da mazbatasını iptal etmek zorundasınız” diyen Erkek, şöyle devam etti:

“İstanbul’da görev yapan sandık kurulu başkan ve üyelerini Sayın İmamoğlu mu belirledi? Siz seçmenin iradesini nasıl yok sayarsınız? ‘Ben sandık başında iş ve işlemlerinde usulsüzlük olmasa dahi seçmenin iradesine müdahale ederim’ diyorsanız 24 Haziran’a da müdahale etmelisiniz.”

YSK, sandıkların oluşumunda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçiminin iptaline ve 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …