Anasayfa / Politika / Nurettin Demirtaş’tan, kardeşinin tahliye kararına ilişkin flaş açıklama

Nurettin Demirtaş’tan, kardeşinin tahliye kararına ilişkin flaş açıklama

DTK eski Eş Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ce-za Mahkemesi’nin kardeşi Selahattin Demirtaş hakkında bu süreçte tahliye kararı vermesinin “tesadüfi” olmadığını belirterek, kararın Figen Yüksekdağ ve diğer tu-tuklu HDP’liler için de emsal olacağını söyledi.

Nurettin Demirtaş, PKK’nin Avrupa’da yayın yapan bir sitesinde yayımlanan makalesinde, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atandıktan sonra ortaya çıkan tepki ve eylemlerin büyüyüp yayılmasına karşı AK Parti iktidarının bir dizi adım attığını ve bunlardan birinin de HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında mahkemenin verdiği tahlike kararı olduğunu savundu.

Demirtaş, “HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararının da bu sürece denk getirilmesi tesadüfi değildir. Bu da halkın eylem kapasitesini sınırlamaya, refleksleri yatıştırmaya dönük bir özel savaş oyunudur. Öyle olmasa kararın alındığı gün tahliyeyi de gerçekleştirirlerdi. İn-faz rejimi kendilerinin elindedir ve yasalara göre bile derhal serbest bırakılması gerekirdi” dedi

Kararın Figen Yüksekdağ ve diğer tu-tuklu HDP’lilerin de serbest bırakılması için emsal teşkil edebileceğini dile getiren Demirtaş, “Mahkemede tahliye kararı çıkartıp toplumu etkilemeye çalışıyorlar ama kararı uygulamıyorlar. Fakat ne amaçla olursa olsun bir kere karar aldılar ve kararı er-geç uygulamak zorunda kalacaklar ve hepsi için emsal olacak” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …