Anasayfa / Politika / Öcalan: AKP’nin kaybetmesi için fedakarlık yaptık

Öcalan: AKP’nin kaybetmesi için fedakarlık yaptık

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, HDP’nin attığı adımlarla AK Parti’nin “projesini” bozduğunu belirterek, “AKP’nin kaybetmesi için fedakarlık yaptık” dedi.

31 Mart yerel seçimleri hakkında Rûdaw’a değerlendirmelerde bulunan Öcalan, “Neden AKP kaybetmelidir? Şimdi AKP ile MHP tüm gücünü Kürtlere karşı kullanıyor. Bu güç merkezi dağıtılmalıdır. Dağılmadığı sürece Kürtler nefes alamayacak” ifadelerini kullandı.

HDP’li Öcalan, “Ankara ve İstanbul’da AKP’nin kaybetme ihtimali var. Akdeniz, metropoller, Urfa ve Adıyaman gibi yerlerde AKP’nin kaybetmesi için fedakarlık yaptık” dedi.

Ömer Öcalan

Öcalan, medya organlarının sürekli HDP’yi tartıştığını ancak HDP’lilerin fikrine yer vermediklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyetinin medya organları tasviye edildi” diye konuştu.

HDP’li Ömer Öcalan konuşmasının devamında şöyle dedi:

“Bize karşı büyük bir savaş sürdürülüyor, mitinglerimiz, programlarımız, toplantılarımız engelleniyor. Bazen bir günde aynı HDP grubuna, polisler tarafından 6-7 defa GBT sorgusu yapılıyor.

Bize karşı şiddetli baskılar var ancak öyle inanıyoruz ki halkımız, gidip oyunu HDP’ye verecek, HDP’ye sahip çıkacak. Eğer seçimlerde güçlü bir şekilde çıkar ve başarılı olursak Türkiye hükümeti politikasını gözden geçirmek zorunda kalacak.”

“Sürekli HDP’yi tartışan yayın organları HDP’lilerin görüşüne yer vermiyor”

“İnsan hakları, demokrasi ve zengin bir siyaset hakkından bahsediliyorsa, medya kapılarının herkese açık olması gerekiyor” diyen HDP’li vekil, “8-9 aydır milletvekiliyiz, medya kurumları bizi çağırıp fikrimizi sormadı Türkiye Cumhuriyetinin medya organları tasviye edildi. Hükümetin kontrolü altına girdi, hükümetin izni dışında sesini çıkaramıyor. Zaten hükümet çevreleri, hükümetin adamları tüm medya kurumlarını ele geçirdi. Burada basın diye bir şey kalmadı” diye konuştu.

Ömer Öcalan şöyle dedi:

“Tüm televizyon kanallarında tartışma konulardan biri de HDP’dir. ‘HDP nedir?’ ‘Türkiye metropollerinde kime oy verecek?’ tartışmaları var ancak HDP adına tek bir kimsenin fikri yayınlanmıyor. HDP’nin sesini duyurabilmesi için sadece sosyal medya ve Türkiye’de yayını yasaklanan bir kaç Kürt kanalı kaldı.”

Öcalan, “Maalesef ülke diktatörlüğe doğru gidiyor. Sadece HDP için değil, AKP ve MHP’nin fikri kendileri dışında hiç kimse yaşam hakkı tanımıyor. Diğerlerine ambargo, sansür var ancak bize uygulanan üç, dört kattır. Kürt olduğumuz için bize bu bas-kılar yapılıyor” dedi.

Türkiye ha-pishanelerinde binlerce siyasi tu-tuklu bulunduğunu belirten Öcalan, “Geçen hafta 4 cenaze Türkiye ha-pishanelerinden çıktı. Maalesef bunlara basında yer verilmiyor. Dışarıda çok sayıda milletvekilimiz, üyemiz açlık grevinde” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

HDP’li vekilden Öcalan açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Başkan Mesud Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde Kürtlere …