Anasayfa / Politika / Öcalan’dan bayram mesajı

Öcalan’dan bayram mesajı

PKK lideri Abdullah Öcalan, “üzerindeki tecridin kaldırılması” için açlık grevi yapanlara bir mesaj yolladı ve ““Bu ö-lümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır sonuna kadar yapılmaz” dedi.

Öcalan’ın kardeşi aracılığıyla gönderdiği mesajları Mezopotamya Ajansı yayınladı.

Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre Abdullah Öcalan, İmralı’da başlayan avukat görüşmelerinin devam edip etmeyeceği sorusuna “Ne görüşme kanallarının tamamen açıldığını söyleyebilirim ne de kapandığını söyleyebilirim. Biraz beklemek gerek. Eğer ki bu kanallar tamamen açılırsa herkes için iyi bir şeydir. Ancak tamamen kapanırsa herkes için yıkım getirecektir” yanıtını verdi.

Abdullah Öcalan, açlık grevi eylemleri sırasında, 8 tu-tuklu ve hü-kümlünün “Tecridin kaldırılması” talebiyle yaşamlarına son vermelerini yanlış bulduğunu söyledi, “Bu ö-lümler hem ailelerine hem de bana çok büyük zarar verdi. Bu doğru değil. Siyaset açlık grevleri üzerinden bir yere kadar yapılır sonuna kadar yapılmaz” dedi.

Öcalan’ın, hem Türk hem de Kürt siyasetine dönük eleştirileri olduğunu da ifade eden Mehmet Öcalan, şunları söyledi:
“Tamamen tıkanan bir dönemden geçtiklerini, im-ha ve sa-vaş politikaları ile bir sonuç alınamayacağının altını çizdi. Türk devletinin im-ha ve sa-vaş politikası ile bir sonuç alamayacağını, bu nedenle de yeni bir yönteme ihtiyaç olduğunu söyledi. Hem devlet hem de PKK’nin çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerektiğini belirtti. Yine ‘Ö-lümler üzerinden bir çözüm bulunamaz. Sorunun çözümüne dönük, onurlu bir barışa gidecek yöntemler geliştirilmeli. İm-ha politikaları ile bir çözüm bulunamaz’ değerlendirmelerinde bulundu.”

Kontrol Edin

AK Partili eski vekilden kayyım ve Bülent Arınç iddiası

Eski AK Parti Bursa Milletvekili ve Karar yazarı Mehmet Ocaktan, İçişleri Bakanlığı kararıyla 3 HDP’li …