Anasayfa / Politika / Öcalan’ın avukatlarından İmralı açıklaması

Öcalan’ın avukatlarından İmralı açıklaması

Abdullah Öcalan’ın avukatları, sekiz yıl sonra İmralı’ya giderek yaptıkları görüşmenin ardından Nerinaazad internet sitesine değerlendirmelerde bulundu. Avukatlar, bu görüşmelerin periyodik şekilde devam edip etmeyeceği konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, şunları söyledi:

“Sayın Öcalan’a yönelik tecridin mutlaklaştırıldığı son dört yılda ülke ve bölgede sa-vaş, ka-os ve yı-kım arttı. Politik bir özne olarak rolünü kısmen dahi olsa oynayabildiği zamanlarda ise köklü sorunlara çözüm önerebilmiş ve tüm coğrafyaya olumlu tesirde bulunduğu defalarca deneyimlenmiştir.”

Avukatlar, Abdullah Öcalan’ın Suriye’ye yönelik görüşlerini de şöyle ifade etti: “Sayın Öcalan’ın Türkiye ve Suriye’deki sorunların demokratik bir zeminde anayasal güvence altında çözüm üretilmesi yönündeki yaklaşımı, başta halklar olmak üzere demokratik birçok çevrede heyecan oluşturduğu gözlemlenmektedir. Bu konuda bizlerin de görüşmelerimizde Sayın Öcalan’ın umutlu olduğunu ve kendisine güvenini açıkça gördüğümüzü ifade etmemiz gerekmektedir.”

Öcalan geçtiğimiz günlerde avukatlarıyla yapmış olduğu görüşmede açlık grevlerinin sonlanması çağrısında bulunmuş ve Leyla Güven ve diğer açlık grevi eylemcileri bu çağrı üzerine açlık grevlerine son vermişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Öcalan üzerinde bulunan görüşme yasağının kaldırıldığını ve bundan böyle avukatlarının Öcalan ile görüşebileceğini açıklamıştı.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …