Anasayfa / Politika / Önceki dönem HDP milletvekili hayatını kaybetti

Önceki dönem HDP milletvekili hayatını kaybetti

Halkarın Demokratik Partisinden 2015 yılında 23. Dönem Mersin milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat, kanser tedavisi gördüğü Ankara Bayındır Hastanesi‘nde vefat etti. Fırat’ın Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece yani bu gece saat 2 sularında vefat ettiği öğrenildi (12.07.2019).

Cenaze töreni

Fırat’ın kızı Helün Fırat babasının vefatı ve cenaze törenine ilişkin olarak açıklama yaptı.

“Çok değerli babamız Dengir Mir Mehmet Fırat Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 12 Temmuz Cuma günü ikindi namazına müteakip (Ankara’daki) Ahmet Hamdi Akseki Camiinde kılınacaktır.”

Helün Fırat

Daha önce AKP Başkan Yardımcılığı yapan Fırat, Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki AKP’den istifa ederek HDP’ye geçti. Ardından HDP Mersin milletvekili oldu.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde (ABD) karaciğer kanseri tedavisi gören Fırat, tedavinin ardından Türkiye’ye geri döndü. Daha sonra hastalığının nüksettiği ve beynine sıçradığı öğrenildi.

Dengir Mir Mehmet Fırat, uzun süredir tedavi gördüğü Bayındır Hastanesin’de hayatını kaybetti.

Dengir Mehmet Fırat Kimdir?

Babasının adı Ali, annesinin adı Münevver’dir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mersin’de Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde bitirdi.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1968-1970 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1971 yılında Mersin Barosu’na kayıt olarak avukatlık bürosunu açarak avukatlık yapmaya başladı. Aynı zamanda Mesin’in Adanalıoğlu Kasabası’ndaki arazilerinde narenciye üretip ticaretini yaptı. MENAS Kooperatifi’nde görev alarak, narenciye üreticisinin mallarının pazarlanmasında Türkiye çapında başarı sağladı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

1973 yılında Adalet Partisi Adıyaman Milletvekili adayı oldu

1973 yılında Adalet Partisi Adıyaman Milletvekili adayı oldu. 1983 yılında Doğru Yol Partisi‘nin Adıyaman’da kuruluşunu sağladı. Doğru Yol Partisi Merkez Karar Kurulu Üyeliği’nde bulundu. Aynı Partinin 1995 yılında Adıyaman Milletvekili Adayı oldu. 1999 yılında Fazilet Partisi‘nden Adıyaman Milletvekili olarak seçildi. Ve Fazilet Partisi’nin Genel İdare Kurul Üyeliği’nde bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet ve Plan Bütçe Komisyonları’nda da görev yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucular Kurulu Üyesi oldu

Fazilet Partisi’nin kapatılmasından sonra, Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluşunda aktif olarak çalıştı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti’den Mersin Milletvekili seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde de Adana Milletvekili olarak seçildi. Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

HDP’nin Mersin Milletvekili oldu

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte hem MYK hem de MKYK’daki görevlerinden istifa etmişti. 28 Temmuz 2014 tarihinde de AK Parti üyeliğinden istifa etti. 1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP’nin Mersin Milletvekili oldu. Dengir Mir Mehmet Fırat, Alman asıllı Kristen (Zozan) ile evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Haber Sonu Videosu

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …