Anasayfa / Ortadoğu / PDK ve YNK ortak cumhurbaşkanı adayı konusunda anlaşamadılar

PDK ve YNK ortak cumhurbaşkanı adayı konusunda anlaşamadılar

Irak Cumhurbaşkanlığı için Kürt partilerinin ortak aday belirleme çabaları devam ederken, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, “YNK cumhurbaşkanlığı makamı için bizimle anlaşmadı. Bizim de adayımız olacaktır elbet” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Berhem Salih’i Irak Cumhurbaşkanlığı’na aday göstermeyeceğine inandıklarını belirten Mirani, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada Berhem Salih’in YNK’ye dönmesine ilişkin YNK içinde sorunların bulunduğunu belirtti.

Mirani sözlerine şunları ekledi:

“Ayrıca Salih’in bu partiyi bırakmasına neden olan sorunların çözülüp çözülmediği de henüz belli değil. Çünkü Kak Berhem’in söylemlerine tanık olduk, kendisi ‘kendime saygımdan dolayı ve ahlaki olarak geri dönmeyeceğim’ diyordu. Bu tartışılacak bir konu, bu durumda Salih ya cumhurbaşkanlığı makamı mı ya da YNK için mi dönüyor? Bu YNK’li arkadaşları ilgilendiren bir konusudur.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi YNK ile bu konuda anlaşmayı umuyoruz. Çünkü bizler YNK’li kardeşlerimize 3 dönemdir bu makam sizindi. Bu seferde partimizin olsun’ dedik. Olurda anlaşamazsak ki ben bu durumun yaşanmasından yana değilim. YNK parlamentoda aday göstersin Şii ve Sünnilerin kime oy verecekse o cumhurbaşkanı olacak.

Daha önce kendilerine adayımızın olacağını söyledik. Ancak YNK’li arkadaşlar sanırım sözlerimizi ciddiye almadı. YNK ile PDK anlaşamazsa o zaman ayrı aday belirleyeceklerdir. Dediğim gibi umarım geçmiş yıllardaki gibi anlaşırız ve iki ayrı aday göstermeyiz. Bu Kürtlerin cephesinden de önemlidir.”

PDK’nin adayının henüz bilinmediğini belirten Mirani, “Arap medyasında Hoşyar Zebari ve Dr. Fuad Hüseyin ile birlikte benim adım da geçiyor. Ancak bu konuda hiçbir şekilde hazırlık yapmış değilim. Hatta bu konuyu hayal etmiş bile değilim” diye konuştu.

Partisinin cumhurbaşkanlığı makamına karşın Kerkük Valiliğini istiyor mu? Sorusuna Mirani, şu yanıtı verdi:

“Kerkük’ün Irak seçimleriyle ilişkisi yok. YNK’li arkadaşlar ile Kerkük’te durumun normalleşmesi için ortak bir komisyonumuz var. Şayet Irak hükümeti Kerkük’teki durumun normalleştirirse, o zaman YNK’li kardeşlerimizle anlaşmaya varırız. Bunu bir sorun olarak görmüyoruz.”

Bağdat’ta kurulacak yeni hükümete ilişkin YNK ile PDK’nin Irak’taki siyasi taraflarla yaptıkları toplantılara ilişkin Fazıl Mirani, şunları söyledi:

“Irak’daki iki cephede onlara katılmamız konusunda memnun kalacaklardı. Bölgesel ve uluslararası bir baskı vardı. Ancak biz Kürtler yaşanan tartışmaların bir parçası olmak istemedik. İyiki de olmadık. Şu durumda kazanan biz olduk. Bizim Iraklı taraflardan talebimiz yasal ve yerindeydi.”

PDK’li yetkili, Kürtlerin Irak Parlamentosu’nda muhalefet olacağına dair iddiaları yalanlayarak, “PDK ve YNK olarak milletimizin sorumluluğunu almış durumdayız. Bu sorumluluğumuzu muhalefet olmak için yerine getirmeyeceğiz. Bir halk muhalefet olamaz. Biz sadece siyasi partiler değiliz” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

Erbil’deki saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomatın kimliği belli oldu

Başkent Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden diplomatın Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman …