Anasayfa / Politika / Penahi idam edildi

Penahi idam edildi

İdamının ertelenmesi için uluslararası kampanyalar düzenlenen ve infazı iki kez ertelenen Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’nin idam edildiği belirtildi.

Penahi’nin idam edildiği haberi kardeşi tarafından sosyal medya üzerinden duyuruldu. Artı Gerçek’in haberine göre Penahi’nin avukatı Hüseyin Ahmedi Niyaz haberi doğruladı.

İdam cezasına çarptırılan Penahi’den ailesi ve avukatları uzun süredir haber alamıyordu. 4 Eylül günü avukatları Penahi’nin infaz edilip edilmediğini öğrenmek için yetkili makamlara başvuruda bulunmuş, ailesi ise cezaevi önünde bekleyişe geçmişti. Ailenin ve avukatlarının ısrarlı talepleri sonrasında Penahi anne ve babasıyla görüştürülmüştü. Görüş sonrası açıklama yapan aile, Penahi’nin yaklaşık iki aydır açlık grevinde olduğunu ve sağlığının kötüleştiğini duyurmuştu.

Aile, görüşme sırasında Penahi’nin yetkililerin kendisinden açlık grevini sonlandırmasını istediklerini, ancak sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduğunu söylediğini açıklamıştı.

Penahi’nin bu görüşmeden kısa bir süre önce sesli mesajı yayınlanmıştı. Penahi mesajında şunları söylemişti:

“Selam ve saygılarımla. Ben Ramin Hüseyin Penahi. Recayişar zindanında tutuluyorum. Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum. Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor.

Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının, özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum. Herkesin gözlerinden öperim.”

Ramin Hüseyin Penahi, Komala (İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu) adlı sol partinin üyesiydi. İran rejimi Penahi’nin silahla yakalandığını iddia etmiş, ancak avukatları bu iddiayı ısrarla reddetmişlerdi.

Bugün cezalarının infaz edileceği açıklanan Zanyar Muradi ile kuzeni Luqman Muradi’nin de aynı cezaevinde Panahi ile birlikte idam edildikleri öğrenildi. Zanyar ve Loqman Muradi, Ağustos 2009’da Sine eyaletine bağlı Meriwan kentinde gözaltına alınmıştı. 9 ay Sine’de İtlaat’a ait cezaevinde işkencelere maruz kalan ve tek kişilik hücrelere konulan Zanyar ve Luqman Muradi, Tahran Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Zanyar Muradi’nin insan hakları aktivisti olan babası İkbal Muradi de 18 Temmuz’da, Pencevin’de öldürülmüştü.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …