Anasayfa / Politika / Penahi’nin avukatından açıklama

Penahi’nin avukatından açıklama

İran İslam Cumhuriyeti tarafından idam cezasına çarptırılan 22 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’nin infazının durdurulduğu iddia edildi.

Rûdaw’ın haberine göre, 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak gözaltına alınan, “Allah’a karşı gelmek” ve “silahlı örgüte üye olmak” iddialarıyla idam cezasına çarptırılan Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’nin infazının durdurulmasına yönelik girişimler devam ediyor.

Sine Cezaevi’nde tutuklu bulunan Penahi’nin idam cezasına çarptırılmasından kısa bir süre sonra yeğeni Nıştiman Hüseyin Penahi kendini asarak hayatına son vermişti.

Etha’da yer alan habere göre, Ramin Hüseyin Penahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğu iddia edildi.

Söz konusu iddiada, şöyle denildi:

“Her birinize en samimi teşekkürlerimizi ve şükranımızı sunmak istiyoruz. Son 24 saat çok duygusaldı ve Ramin Hüseyin Penahi’nin infazının aniden geçici olarak durdurulma haberinden ötürü biraz şaşkın bir durumdayız.”

Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan Penahi’nin avukatı ise, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu ve sözlentilere itibar edilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

İran yönetimi tarafından idam cezasına çarptırılan 22 yaşındaki Rojhılatlı Kürt aktivist Ramin Hüseyin Panahi’nin, infazını engellemek için Twitter ve Facebook’ta #RaminHosseinPanahi hashtagiyle dün kampanya başlatılmıştı.

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …