Anasayfa / Politika / Pervin ve Temelli’den kayyım açıklaması

Pervin ve Temelli’den kayyım açıklaması

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP’li milletvekilleriyle Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı ziyaret etti.

Ahmet Türk’ün bir önceki dönem görevden alınarak yerine kayyım atandığını hatırlatan Pervin Buldan, “İradenizi gasp eden kayyım başta Mardin olmak üzere atandıkları her yerde sizin ve halkımızın iradesini gasp ettiler. Aynı zamanda sizin emeğinizi çal-dılar, belediyenin içinde her şeyi ta-lan ettiler ve büyük bir hukuksuzluğun altına imza attılar” dedi.

‘TOPLUMSAL BARIŞ VE DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR’

“Seçim sürecinde kullanılan dil yanlış bir dildir, seçim sürecindeki kullanılan ve yansıtılan kin ve nefret yanlıştır” diyen Buldan, “Toplum buna müsaade etmiyor, etmeyecektir. Seçim sandıklarından çıkan sonuç bunun bir göstergesidir. Ancak görüyoruz ki seçim sonuçlarından ders çıkarmayanlar aynı anlayışla kutuplaştırma ve ayrıştırmaya devam ediyorlar. Oysa bu ülkenin toplumsal barışa ve demokrasiye ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARIN AÇLIK GREVİNİ GÖRMEZDEN GELMESİ KABUL EDİLEMEZ’

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesi için 171 gündür açlık grevi yaptığı belirten Pervin Buldan, “İnsanlar demokrasi gelsin, barış gelsin diye, tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdı. Ancak siyasi iktidarın, AKP’nin bunu görmezden duymazdan gelmesi asla kabul edilebilir değildir” diye konuştu.

TEMELLİ: SEÇİM STRATEJİMİZ SEÇENEK YARATTI

Buldan’ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tüm en-gellemelere, her türlü seçim hi-lesine, bas-kı ve zul?me rağmen güçlü bir direniş sergilediniz ve çok güçlü ve önemli bir başarıya hep birlikte imza attık. 31 Mart’a giderken ortaya koyduğumuz seçim stratejisi Türkiye halklarına ve toplumuna bir seçenek yaratmıştır; bir demokrasi ve barış barış seçeneği yaratmıştır” dedi.

Açlık grevinde olan tu-tuklu ve hükümlü yakınlarının ce-zaevlerinin önünde eylem yaptığını söyleyen Temelli, “Anaların bu direnişi ve itirazı Türkiye’nin önünü açacaktır. O yüzden annelerimize sahip çıkıyoruz, onların yanında evlatlarımız ö-lmesin diye hep birlikte sesimizi yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.

Açlık grevinde olan 300’ün üzerinde tu-tuklu ve hü-kümlü sağlıklarının kritik aşamada olduğunu belirten Sezai Temelli, “Başta Leyla Güven başta olmak üzere bu kritik sınırı geçildiği, kalıcı hasarın yaşanacağı durumlar söz konusu. Biz ö-lümler olmasın diye bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. Evet kimse ö-lmesin. Bu ülkenin ihtiyacı olan ö-lümler değil, acil barıştır, demokrasidir, toplumsal barıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir” açıklamasını hatırlatan Temelli, şöyle devam etti:

“Kızgın demiri soğutmak istiyorsanız bu tecride son verin. Kızgın demiri soğutmak istiyorsanız bu OHAL uygulamalarına son verin. YSK’yi bile alet ettiğiniz KHK’lilerin mazbatalarını çalmaya son verin. Kızgın demiri soğutmak istiyorsanız hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını tanıyın. Toplumsal barış adına adımlar atın. Ama niyetiniz bu değil. Siz bırakın kızgın demiri soğutmayı ateşin üzerine benzin dökmek niyetindesiniz. Biz de buradan bir kez daha sesleniyoruz. Bu kızgın demiri soğutmak siyasete de barışı getirmek toplumsal barışı var etmek ve hukukun üstünlüğünü savunmaktan geçer, demokrasiyi savunmaktan geçer.”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …