Anasayfa / Politika / Rojava ile Suriye hükümeti arasında anlaşma

Rojava ile Suriye hükümeti arasında anlaşma

Suriye Elektrik Bakanlığı, Tabka Barajı’ndaki elektrik santralinin Suriye genel elektrik santraline bağlandığını açıkladı.

Fırat nehri üzerindeki Tabka Barajı elektrik santralleri bugüne kadar sadece Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlıydı. Elektrik santrali 6 yıl sonra Suriye elektrik santraline bağlandı.

2013 yılından beri Suriye Hükümeti’nin kontrolü altındaki genel elektrik santraline bağlı olmayan Tabka Barajı elektrik santrali onarılarak genel elektrik santraline bağlandı. Böylece barajda üretilen elektrikten 200 megavat Suriye hükümetine verilecek.

Suriye hükümetine verilen 200 megavat elektrik, Rojava’ya gönderilen elektrikten kısılacak. Tabka Barajı genel olarak saatte 880 megavat elektrik üretiyor.

Elektrik Bakanlığı açıklamasında, 185 kilometre uzunluğundaki alana, 345 yeni elektrik direği yerleştirildiğini belirtildi. Direklerin 165’i 2013’te yıkılmıştı.

Tabka Yasama Meclisi Eş Başkanı Hamid el-Ferec, Temmuz 2018’de yaptığı açıklamada, Tabka Barajı konusunda Suriye hükümetiyle anlaştıklarını açıklamıştı.

Suriye hükümetinin barajı onarması amaçlanıyor ancak bu konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Daha önce Özerk Yönetim Elektrik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Fırat nehri üzerindeki Firusiye (Rakka) ve Bewwab (Haseke) elektrik santrallerinin onarım işlemleri tamamlandıktan sonra elektrik sorununun azalacağı belirtilmişti.

Açıklamada, bu iki santralden üretilen 75 megavat elektriğin Cezire Bölgesi’ne verileceği, bunun 40 megavatının Haseke, 35 megavatının da Serêkaniye, Mebruka, Dirbesiye, Til Temir ve Gire Spi’ye verileceği kaydedildi.

Özerk Yönetim Elektrik Kurumu, Tabka Barajı ile Haseke arasında 465 elektrik direği dikti. Ancak bölgede elektrik sorunu halen devam ediyor. Kentlerin büyük kısmında günde yaklaşık 7 saat elektrik var.

Tabka Barajı, 2013’te Suriye muhalefetinin kontrolü altına geçti. 2013’ün sonunda IŞİD’in eline geçen Tabka ve Tabka barajları, Mayıs 2016’da ise Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) kontrolü altına girdi.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …