Anasayfa / Politika / Rus askerleri Golan Tepelerinde

Rus askerleri Golan Tepelerinde

Suriye ordusunun geçen hafta İsrail sınırındaki silahlı gruplardan geri aldığı Golan Tepelerine Rus askeri polislerinin konuşlandırılacağı söylendi.

Suriye iç savaşında kritik bir gelişme yaşandı. Rus Interfax ajası, Suriye ordusunun İsrail’in işgali altındaki Golan Tepelerine yakın olan bölgeyi ÖSO’dan almasından sonra Rus askeri polislerinin bölgede konuşlandırılacağını iddia etti. 1967 yılından bu yana İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepelerine yakın olan bölge, Suriye iç savaşınının başından beri ÖSO’ya bağlı grupların ve İŞİD’in kontrolü altındaydı. Suriye ordusu son iki haftadır düzenlediği operasyonlarla bu bölgeyi yeniden kontrol altına aldı.

İsrail’in söz konusu bölgede İranlı milislerin bulunmasını istememesi üzerine bu kararın alındığı iddia ediliyor. Rus askeri polislerin, bölgede İranlı milislerin varlığını engeleyeceği ileri sürülüyor.

Golan Tepeleri’ndeki İsrail işgali, Suriye ile İsrail’in fiilen savaş halinde olmasının en temel sebebi.

Bu sorunu çözmek için 2000’li yılların ortalarında Türkiye’nin arabuluculuğunda bir müzakere süreci başlatılmış ancak görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …