Anasayfa / Politika / Rus hava kuvvetleri İdlib’i vurdu

Rus hava kuvvetleri İdlib’i vurdu

Rusya’nın, Suriye’nin İdlib kentine hava harekatı düzenlediği iddia edildi.

Reuters’in haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün yaptığı açıklamada Rus uçaklarının 22 günlük bir aradan sonra yeniden İdlib’e hava harekatı düzenlediğini bildirdi. Gözlemevi söz konusu 22 günlük süre içinde, Suriye hava kuvvetlerinin İdlib’e dönük hava operasyonlarına ara vermediğine dikkat çekti.

Suriye ordusunun hedefinde muhaliflerin elindeki son büyük yerleşim yeri, son kaleleri İdlib var. Türkiye’nin komşusu İdlib, askeri ve siyasi açıdan bölgedeki birçok aktör için stratejik öneme sahip.

Bir kısmı kamplarda yaklaşık üç milyon kişinin yaşadığı İdlib’e olası bir operasyonun göç dalgasını tetikleyebileceğini ifade ediyor. Birleşmiş Milletler, ‘son yılların en büyük insanlık krizinin yaşanabileceği’ uyarılarını yapıyor.

Rusya ve Suriye ise, bölgenin ‘teröristlerden temizlenmesi gerektiğini’ söylüyor. Türkiye de göç dalgası ve insani krizin tırmanacağı kaygısıyla operasyona karşı.

İdlib konusu 7 Eylül’de Tahran’da İran, Rusya ve Türkiye liderleri arasında yapılacak zirvede görüşülecek.

Suriye ordusu, Rusya’nın da desteğiyle İdlib’i muhaliflerden geri almak için kapsamlı bir operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.

Esad’a bağlı birlikler karadan İran’ın, havadan da Rusya’nın desteğiyle İdlib’de ilerlemeye devam ediyor.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …